روزنامه های کابل: شنبه، ۲۹ حمل

عدم اجرای قانون رسانه ها در افغانستان و وضعیت کلی رسانه ها در این کشور، از مهمترین موضوعهای مورد بحث بیشتر روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه آرمان ملی عدم اجرای قانون رسانه ها از سوی وزارت اطلاعات و فرهنگ را به شدت مورد انتقاد قرار داده و آن را "توطئه" ای علیه این قانون دانسته است.

هفته گذشته مجلس نمایندگان اعلام کرد که کریم خرم، وزیر اطلاعات و فرهنگ را به همین دلیل استیضاح می کند، اما مقامهای این وزارت گفتند که تا اکنون این قانون را به گونه رسمی دریافت نکرده اند.

به نظر آرمان ملی مقامهای وزارت فرهنگ به این دلیل این قانون را اجرایی نکردند که در آن شبکه رادیو و تلویزیون دولتی را از چارچوب این وزارت خارج به عنوان رسانه های مستقل و ملی معرفی کرده است.

آرمان ملی افزوده است که رادیو و تلویزیون دولتی در "اشغال یک گروه مشخص" درآمده و در آستانه انتخابات "به نفع چند نفر" فعالیت می کند.

اما روزنامه دولتی انیس با نگاهی کلی به موقعیت رسانه ها در افغانستان در سرمقاله خود نوشته که آزادی رسانه ها نه تنها در این کشور بلکه در پیشرفته ترین کشورها هم با خطر همراه است.

اما تعریف این خطر به عقیده انیس، به دلیل تفاوت فرهنگها و مناسبات اجتماعی و سیاسی در کشورهای مختلف متفاوت است.

با این همه، انیس حضور "بیش از ۶۰۰ نشریه چاپی ۱۱۶ رادیو و ۱۶ شبکه تلویزیونی" در افغانستان را بیانگر "درخشش بی سابقه" رسانه ها در این کشور دانسته است.

روزنامه ویسا در سرمقاله خود با اشاره به نگرانی هیات سفیران کشورهای اروپایی از وضعیت آزادی بیان در افغانستان، این نگرانی را بی مورد دانسته است.

به نظر ویسا، دولت افغانستان از آزادی بیان "به اندازه معقول" پشتیبانی می کند و رسانه ها در این کشور حق دارند براساس شرایط فرهنگی و سیاسی در کشور به نشر و پخش مطالب خود بپردازند.

روزنامه نخست در مطلب اصلی خود آن چه را "اختلاف نظر" میان اعضای جبهه ملی، گروه سیاسی مخالف دولت، خوانده "تکرار بازیهای گذشته" دانسته است.

در روزهای گذشته مارشال قسیم فهیم، عضو جبهه ملی و معاون پیشین رئیس جمهوری با نامزدی دکتر عبدالله عبدالله، وزیر پیشین خارجه برای انتخابات ریاست جمهوری از سوی جبهه ملی مخالفت کرد و گفت که نامزدی او براساس نظرخواهی از همه اعضای جبهه نبوده است.

به عقیده نخست، مخالفت آقای فهیم با تصمیم جبهه ملی این موضوع را آشکار کرد که این جبهه با "ترکیب غیرمتجانس و بدون دیدگاه و برنامه واحد سیاسی" توجهی به مردم و منافع آنان ندارد.

به عقیده روزنامه، بروز اختلافات میان اعضای برجسته جبهه ملی، که بیشتر آنان رهبران گروههای جهادی هستند، خاطرات جنگهای میان گروهی در سالهای دهه هفتاد خورشیدی را تازه می کند.

اما روزنامه راه نجات در سرمقاله خود نامزدان انتخابات ریاست جمهوری را متهم کرده است که در پی تبلیغات در "کاخهای سرخ و سفید" در آن سوی مرزها برای به دست آوردن حمایت خارجی هستند.

روزنامه همچنین افزوده است که "نباید برای به دست آوردن حمایت خارجی به منافع مردم پشت پا زد و با سرنوشت نظام و حاکمیت قانون در کشور در پشت پرده بازی کرد."

راه نجات تاکید کرده است که نامزدان انتخابات نخست باید به وضعیت و منافع مردمی فکر کنند که دیگر تحمل فقر و بیکاری را ندارند و پس از آن به "چانه زنیها و تشکیل ائتلافهای رنگارنگ" بپردازند.

روزنامه هشت صبح موضوع کمک برخی از کشورهای جهان به پاکستان برای مبارزه با تروریسم را در صدر گزارشهای تحلیلی و خبری خود قرار داده است.

روز گذشته، ۲۸ حمل/فروردین دهها کشور و نهاد بین المللی در نشستی در توکیو، پایتخت جاپان/ژاپن متعهد به پرداخت حدود پنج میلیارد دلار به پاکستان شدند.

روزنامه در صفحه نخست خود با لحن تندی نوشته است که "کمک به پاکستان، کمک به تروریسم است." روزنامه در سرمقاله خود کشورهای کمک کننده را مورد انتقاد قرار داده است که به قرارداد اخیر دولت پاکستان با طالبان هیچ توجهی نکردند.

اخیراً آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان توافقنامه صلح میان دولت محلی ایالت سرحد با طالبان را امضا کرد که بر اساس آن طالبان شریعت را براساس قرائت سختگیرانه خود بر مناطق تحت کنترل خود به اجرا می گذارند.

به عقیده هشت صبح، دولت پاکستان براساس این قرارداد منطقه وسیعی را در اختیار طالبان قرار داده است که آنان را قادر می سازد از این منطقه به عنوان پایگاهی برای آموزش افراد خود و گسترش اندیشه های خود استفاده کنند.

روزنامه دولتی اصلاح هم امضای این توافقنامه را مورد انتقاد قرار داده و آن را مایه نگرانی افغانستان و جامعه جهانی در منطقه دانسته است.

به نظر اصلاح این توافق صلح "اساس گسترش ناامنیها" را در پاکستان و افغانستان فراهم می کند. روزنامه همچنین دولت و ارتش پاکستان را متهم کرده است که برای مبارزه با تندروان "استراتژی روشن ندارد."

مطالب مرتبط