تاکید بر مصرف کمکها از طریق بودجه ملی افغانستان

بازسازی در افغانستان
Image caption پیش از این طرحهای بازسازی و عمرانی در افغانستان بیشتر از سوی سازمان های وابسته به کشورها و نهادهای کمک کننده اجرا می شد

مقامهای افغان می گویند کشورها و سازمانهای کمک کننده توافق کرده اند که کمکهای خارجی پس از این بیشتر از طریق بودجه ملی این کشور مصرف شود.

این مقامها می گویند در نشستی که با شرکت دهها کشور و سازمان بین المللی در وزارت خارجه افغانستان برگزار شد، تاکید شد که این کمکها بر اساس اولویهای دولت افغانستان مصرف شود.

نشست نمایندگان این کشورها و سازمانها با حضور مقامهای دولت افغانستان، که به عنوان شورای مشترک نظارت و هماهنگی یاد می شود، هر سه ماه یک بار برگزار می شود و نشست امروز یازدهمین نشست این شورا بود.

عمر زاخیلوال، وزیر مالیه/دارایی افغانستان و یکی از شرکت کنندگان این نشست گفت که جامعه جهانی متعهد شده است که کمکهای بیشتری را در اختیار دولت افغانستان قرار دهد، اما او مقدار این کمکها را مشخص نکرد.

آقای زاخیلوال گفت: "تصامیم مهمی که در این نشست اتخاذ شد عبارت است از تعهد کمک کننده ها برای این که پولهای کمکی را با درصدی بالاتری از طریق بودجه ملی افغانستان به مصرف برسانند."

وزیر مالیه همچنین گفت که در این نشست تعهد شد که جزئیات برخی از برنامه هایی که توسط کشورها و نهادهای کمک کننده در افغانستان اجرا می شود، به اطلاع نهادهای دولتی رسانده شود.

او گفت: "در مورد برنامه هایی که مستقیماً از طریق کمک کننده ها حمایت مالی می شود، تصمیم گرفته شد که این برنامه ها باید مبتنی بر اولویت هایی که دولت افغانستان آنها را شناسایی کرده، باشد."

مقام های دولت افغانستان همواره تاکید کرده اند که طرح های عمرانی که مستقیما از سوی نهاد های کمک کننده به افغانستان حمایت یا اجرا می شوند پرهزینه و کم تاثیر اند.

برخی از نهاد های خارجی مانند آژانس توسعه بین المللی آمریکا، جی تی زید، که یک نهاد آلمانی است جایکا، که یک نهاد ژاپنی است، بانک جهانی بانک توسعه آسیایی و نهاد های مشابهی دیگر در افغانستان برنامه های خاصی را طراحی و اجرا می کنند.

در هفت سال گذشته مقام های کشورهای کمک کننده به افغانستان با این استدلال می کردند که نهاد های دولتی افغانستان توانایی مصرف کمک ها و اجرای تمامی برنامه های باز سازی را ندارد و بنا بر این نهاد های بین المللی باید در اجرای برنامه های باز سازی به دولت افغانستان کمک کنند.

اما این امر سبب شد که شماری زیادی از نیروهای متخصص و فعال از کار در نهاد های دولتی دست بکشند و جذب نهاد های بین المللی شوند که در نتیجه دولت افغانستان بیش از گذشته از نظر نیروی انسانی با دشواری مواجه شد.

رویکرد جدید جامعه جهانی در مورد مصرف کمکها در واقع می تواند به این معنا باشد که دولت افغانستان سرانجام توانسته است کشورهای کمک کننده را قانع کند که مصرف کمکها از طریق دولت ثمره بیشتری دارد و منجر به تقویت نهاد های دولتی خواهد شد.

در این نشست همچنین توافق شد که یک کمک صد میلیون دلاری در اختیار وزارت کشاورزی افغانستان قرار گیرد.

آصف رحیمی، وزیر کشاورزی افغانستان گفت این پول در طرحهای توسعه کشاورزی در سال جاری خورشیدی به مصرف خواهد رسید.

آقای رحیمی همچنین گفت این طرحها شامل توزیع گندم بذری به کشاورزان و ارائه وامهای کوچک به آنان است.

مطالب مرتبط