افغانستان: آمادگی برای تامین امنیت انتخابات

ژنرال وردک، وزیر دفاع (چپ)، دیوید مکرنن، فرمانده آیساف (راست) در کنفرانس خبری کابل

وزارت دفاع افغانستان می گوید تامین امنیت انتخابات این کشور، از چالش های عمده سر راه نیروهای افغان و خارجی در سال جاری است.

ژنرال عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع افغانستان که با ژنرال دیوید مکرنن، فرمانده نیروهای یاری امنیتی (آیساف) در یک کنفرانس خبری صحبت می کرد، گفت که برای کاهش چالشهای امنیتی، اقدامات گسترده ای روی دست دارند.

ژنرال وردک گفت که باز پس گیری برخی ولسوالی هایی که هم اکنون در اختیار گروه طالبان است، بخشی از این اقدامات خواهد بود - اما او در این مورد توضیح بیشتری نداد.

ژنرال دیوید مکرنن، فرمانده نیروهای آیساف نیز گفت از کشورهای که حضور نظامی در افغانستان دارند، درخواست می کند تا سربازان خود را برای تامین امنیت انتخابات در افغانستان افزایش دهند.

'دشمن نیرومند'

وزیر دفاع افغانستان گفت که آنچه امنیت انتخابات را تهدید می کند این است که مخالفان مسلح دولت افغانستان از تجهیزات بهتری برخوردار شده و با "شیوه های مغلق تری" می جنگند.

آقای وردک گفت: "در طول سه چهار سال آخر، در هر سال میزان شدت (حملات) دشمن بالا رفته، در ضمن، جنگجویان خارجی هم (در افغانستان) حضور یافته اند، طرز فعالیت شان مغلق تر شده و وسایل بهتری در اختار شان قرار گرفته است."

وزیر دفاع افغانستان گفت که در نظر است برای تامین امنیت انتخابات افغانستان، چهار کمربند امنیتی ایجاد شود که در آن نیروهای افغان و خارجی جابجا خواهند شد.

او همچنین گفت که در نظر است نیروهای هوایی آیساف نیز در تامین امنیت انتخابات سهم داشته باشند و قرار است تعداد سربازان ارتش افغانستان تا برگزاری انتخابات در ماه اسد/ مرداد به 95 هزار تن برسد.

جذب 15 هزار پلیس جدید

همچنین وزارت داخله /کشور افغانستان اعلام کرده است که برای تامین امنیت انتخابات 15 هزار نیروی جدید جذب می کند.

مقام های وزارت داخله افغانستان گفته اند در برنامه جذب افراد جدید افسرانی که قبلا در اثر تنقیض (تعدیل نیرو) اخراج شده اند، در اولویت قرار خواهند داشت.

در حال حاضر حدود 83 هزار پولیس در افغانستان وجود دارد و با این اقدام شمار پولیس افغانستان به 98 هزار تن افزایش خواهد یافت.

حنیف اتمر وزیر داخله افغانستان گفت نیروی جدید تا دوماه دیگر جذب پلیس می شوند و پس از آموزش های ابتدایی ماموریت شان را برای تامین امنیت انتخابات آغاز خواهند کرد.

مقام های محلی افغان بارها از دولت مرکزی خواسته اند که نیروهای امنیتی به ویژه پلیس را در مناطق جنوب و شرق افغانستان که شاهد نا امنی های پیهم است، افزایش دهد.

بسیاری از کشورهایی که در افغانستان حضور نظامی دارند، آمادگی خود را برای افزایش نیرو در افغانستان برای کمک به تامین امنیت انتخابات این کشور اعلام کرده اند.

افغانستان پس از فروپاشی رژیم طالبان در سال 2001 میلادی، دومین انتخابات سراسری خود را تجربه می کند.

انتخابات قبلی ریاست جمهوری که در سال 2004 بدون مشکل خاصی برگزار شد، اما نگرانی ها در مورد امنیت انتخابات پیش رو در افغانستان به صورت جدی مطرح است.

مطالب مرتبط