سازمان ملل: با بیسوادی در افغانستان مقابله کنید

مدرسه ای در افغانستان
Image caption حدود ۷۰۰ مکتب در سراسر افغانستان به دلیل ناامنی بسته و حدود ۱۵ درصد کودکانی که باید به مکتب بروند، از آموزش محروم اند

سازمان ملل از دولت افغانستان و همکاران بین المللی اش خواسته است تلاشها برای مقابله با بی سوادی در این کشور را بیشتر کنند.

مقامهای سازمان ملل همزمان با آغاز "هفته آموزش برای همه"، در نشستی با خبرنگاران در کابل این درخواست را مطرح کردند.

برنامه آموزش برای همه از سال ۱۹۹۰ میلادی به این سو در بیشتر از ۱۵۰ کشور جهان برای مقابله با بی سوادی به اجرا گذاشته می شود.

براساس آمارهای رسمی افغانستان یکی از کشورهایی است که بیشترین رقم جمعیت آن را افراد بی سواد تشکیل می دهد.

در حال حاضر تنها ۳۴ درصد جمعیت این کشور باسوادند، اما وضعیت در مناطق روستایی افغانستان به گفته مقام های سازمان ملل متحد، "نگران کننده" است.

براساس آمار رسمی ۹۰ درصد زنان و بالاتر از ۶۰ درصد مردان در روستاهای افغانستان بی سوادند.

سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی سازمان ملل، یونسکو، و صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد، یونسف، از دولت افغانستان و همکاران بین المللی اش خواستند تلاشها برای مقابله با بی سوادی در این کشور را بیشتر کنند.

گوپال شرما، معاون اداره یونیسف در افغانستان گفت: "یونسکو و یونیسف از همه وزارتخانه های دولت افغانستان و نهادهای غیردولتی می خواهند که در برنامه های هفته جهانی آموزش برای همه شرکت کنند."

او افزود: "ما می خواهیم این نهادها در مقابله با چالشهای ناشی از بی سوادی در این کشور کار کنند. ما از این نهادها می خواهیم که تعهد خود در قبال بهبود بخشیدن به وضعیت آموزش در این کشور را تجدید کنند."

مقامات سازمان ملل از همه جناحها در افغانستان خواستند مکاتب/مدارس را هدف حمله قرار ندهند، آمارهای رسمی نشان می دهد که در سه ماه اول سال 29 بار مکاتب در افغانستان ۲۹ بار هدف حملات مسلحانه قرار گرفته اند.

در نتیجه این حملات ۱۳ تن کشته شده و ۱۴ تن دیگر زخمی شده اند.

در حال حاضر حدود ۷۰۰ مکتب در سراسر افغانستان عمدتاً به دلیل ادامه ناامنی ها مسدود اند و حدود ۱۵ درصد کودکانی که باید به مکتب بروند، از آموزش محروم مانده اند.

وزارت معارف (آموزش و پرورش) افغانستان می گوید تلاشها برای بهبود بخشیدن به وضعیت آموزش در این کشور در سالهای اخیر افزایش قابل ملاحظه ای یافته است.

مطالب مرتبط