کنفرانس رسانه ها و انتخابات در افغانستان

Image caption تبادل تجربیات روزنامه نگاران از اهداف اصلی کنفرانس هرات اعلام شده است

کنفرانس دو روزه ای با شرکت روزنامه نگاران افغانستان و شماری از همسایه های این کشور از جمله ایران، تاجیکستان، ترکمنستان و پاکستان در شهر هرات در غرب افغانستان برگزار شده است.

این کنفرانس از سوی نهادی غیر دولتی افغانی موسوم به" مرکزژورنالیسم افغان" برگزار شده است.

موضوع اصلی این کنفرانس، نحوه گزارش دهی و نقش رسانه ها در جریان انتخابات در کشورهای منطقه است.

امام محمد وریماچ، از برگزار کنندگان این کنفرانس می گوید روزنامه نگارانی که در این کنفرانس شرکت کرده اند، حوزه فرهنگی مشترکی دارند و تبادل تجارب آنها در جریان انتخابات می تواند بسیار موثر باشد.

آقای وریماچ با انتقاد از نحوه فعالیت برخی روزنامه نگاران کشورهای منطقه گفت: "برخی از روزنامه نگاران در این کشورها سعی می کنند با بزرگ یا کوچک کردن رویدادها، افکار عامه را نسبت به واقعیت ها دگرگون کنند."

تجربیاتی از سی انتخابات

روزنامه نگاران ایرانی نیز برگزاری چنین کنفرانس هایی را فرصتی مناسب برای تبادل تجربیات میان خبرنگاران کشورهای منطقه ارزیابی کردند.

بدرالسادات مفیدی، دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران گفت: "در این نشست تلاش می کنیم تا تجربیات روزنامه نگاران منطقه به ویژه ایران را که تا کنون تجربه سی انتخابات را پس از انقلاب اسلامی داشته، به یکدیگر منتقل کنیم."

به گفته خانم مفیدی این تبادل تجربیات، به رسانه ها و روزنامه نگاران کمک می کند تا نقش جدی تری در انتخابات ایفا کنند.

چهره جنگ زده افغانستان

برخی از روزنامه نگاران افغان از نحوه انعکاس خبرهای مربوط به افغانستان و چهره این کشور در رسانه های ایران انتقاد کرده و گفتند که همیشه چهره جنگ زده ، فقیر و افسرده افغانستان، در رسانه های ایران بازتاب می یابد. در حالی که به عقیده آنان واقعیت امروز افغانستان این نیست.

اما خانم مفیدی، عدم وجود رفت و آمد و ارتباط میان روزنامه نگاران کشورهای همسایه را عامل تاثیر گذاری بر نحوه گزارش دهی خبرنگاران دانست.

این روزنامه نگار ایرانی گفت: پیش از شرکت در این کنفرانس و ورود به شهر هرات، تصور می کردم با شهری جنگ زده و افسرده روبرو شوم، اما در دو روز گذشته متوجه پویایی و سرزندگی این شهر شدم و این رفت و آمد ها و روابط، حتما بر نحوه گزارش دهی خبرنگاران تاثیر خواهد داشت.

این نخستین کنفرانسی است که با شرکت روزنامه نگاران کشورهای منطقه در افغانستان برگزار می شود.

پیش از این شماری از روزنامه نگاران افغان به منظور بازدید از نحوه فعالیت روزنامه نگاران ایرانی، به ایران سفر کرده بودند.

Image caption شماری از روزنامه نگاران ایران، تاجیکستان، پاکستان، ازبکستان و ترکمنستان در کنفرانس هرات شرکت دارند

فعالیت رسانه ها در چند سال اخیر در افغانستان چشم گیر بوده و دست کم از نظر کمی در گذشته سابقه نداشته است.

درحال حاضر دهها رادیوی سراسری و محلی، صدها رسانه چاپی و بیش از ده کانال تلویزیونی در افغانستان فعال است.

کثرت رسانه ها با توجه به فضای بازی که درحال حاضر در افغانستان ایجاد شده از یک طرف رسانه ها را به پدیده موثر و قابل توجه بدل کرده و از سوی دیگر نبود روزنامه نگاران حرفه ای و جوان بودن بسیاری از رسانه ها سبب شده است که روزنامه نگاران افغان احساس کنند که بیش از هر زمان دیگری به کسب تجربه، آموزشهای حرفه ای و تبادل اطلاعات نیازمند هستند.

شاید به همین دلیل است که همواره کنفرانس ها و نشست هایی که در رابطه به مسایل حرفه ای روزنامه نگاری در این کشور برگزار می شود، از سوی روزنامه نگاران افغان استقبال می شود.

.

مطالب مرتبط