نگرانی از افزایش تنشهای کوچیها و هزاره ها

کوچیها (آرشیو)
Image caption ورود کوچیها به بهسود و مناطق همجوار همواره با تنشهایی همراه بوده است

در حالی که شماری از به میان فاجعه میان کوچیها و روستاییان هشدار داده اند، دولت می گوید تلاشهایی را برای حل معضل کوچیان و روستاییان آغاز کرده است.

شماری از اعضای شورای ملی، استادان دانشگاه کابل و کارشناسان مسائل سیاسی در نشستی در کابل هشدار دادند که اگر دولت به معضل کوچیها و روستاییان بهسود، در مرکز افغانستان رسیدگی نکند، احتمال به میان آمدن "فاجعه" بزرگتر از گذشته وجود دارد.

سال گذشته در پی ورود کوچیها به بهسود درگیریهای خونینی میان آنان و روستاییان روی داد که منجر به آواره شدن شماری از ساکنان روستاهای این منطقه شد.

با گرم شدن هوا و موسم استفاده از چراگاهها این نگرانی بیشتر شده است که با ورود کوچیها به بهسود بار دیگر میان آنان و روستاییان جنجالهایی به میان آید.

شرکت کنندگان نشست امروز نامه ای سرگشاده عنوانی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان فرستادند و در آن خواستار رسیدگی به این معضل، پیش از ورود کوچیها به این منطقه شدند.

آنان در این نامه هشدار دادند که اگر مشکل میان کوچیها و روستاییان حل نشود، ورود کوچیها به منطقه بهسود پیامدهای بدتر از سال گذشته را به دنبال خواهد داشت.

استفاده از چراگاهها برای دامداران کوچی و روستایی از مشکلات اصلی در این منطقه شمرده می شود و باعث تنشهای زیادی شده بود.

احمد بهزاد عضو مجلس نمایندگان و یکی از امضا کنندگان این نامه می گوید پیش از آن که خشونتها یکبار دیگر در این منطقه بروز کند، باید دولت افغانستان از راههای قانونی به آن رسیدگی کند.

آقای بهزاد گفت: "ادامه کشمکش نظامی در مناطقی مانند بهسود در کنار این که وحدت ملی مردم افغانستان را آسیب خواهد رساند، به نفع حکومتیان ما هم نخواهد بود. بنا بر این توجه جدی ریاست محترم جمهوری را به این موضوع جلب می کنیم که برای جلوگیری از وسعت این جنجالها، درگیریها و خشونتها تدابیر جدی اندیشیده بشود."

او افزود: "افغانستان دارای مراکز قانونی است برای شکایت کردن، کسی که ادعای مالکیت (بر چراگاهها) دارد، می تواند در محاکم، در دادستانیها و مراجع صالحه شکایت ببرد."

در پی بروز خشونت های سال گذشته در بهسود، حکومت افغانستان کمیسیونی را موظف کرد تا به این معضل رسیدگی کند. همچنین رئیس جمهور کرزی به عشایر کوچی دستور داد تا به طور موقت بهسود را ترک کنند.

Image caption مشکل میان کوچیها و روستاییان هزاره جات از میراثهای دوره حکومت عبدالرحمان خان دانسته می شود

وحید الله سباوون، مشاور آقای کرزی و رئیس کمیسیون رسیدگی به مشکلات کوچیها و ساکنان بهسود در تماس با بی بی سی گفت افرادی که در بهسود مدرک قانونی زمین به دست دارند، مشکلات آنان از سوی دادگاه عالی حل می شود.

اما آقای سباوون می گوید رئیس جمهوری دستور داده است که والی میدان وردک، که بهسود بخشی از این ولایت است، به مشکل مالکیت چراگاهها میان کوچیها و روستاییان رسیدگی کند.

آقای سباوون گفت که آقای کرزی و کمیسیون حل رسیدگی به مشکلات میان کوچیها و روستاییان تلاش می کند "راه حلی قابل قبول برای هر دو طرف" در این مورد بیابد.

او گفت رئیس جمهوری و اعضای کمیسیون تا حال چند بار با نمایندگان کوچیان روستاییان در این مورد گفتگو کرده است.

سال گذشته در پی درگیری میان کوچیها و روستاییان آقای کرزی دستور داد که کوچیها به گونه موقت این منطقه را ترک کنند. رئیس جمهوری افغانستان همچنین دستور داد که این مشکل توسط نمایندگان دو طرف و مقامهای دولتی حل شود.

اما به نظر می رسد هنوز این معضل همچنان پا برجا است و نگرانی در مورد مشکلات بیشتر میان عشایر کوچی و روستاییان وجود دارد.

کوچیها از سالهای دهه آخر سده ۱۹ میلادی به دستور مقامات حکومت امیر عبدالرحمان خان برای استفاده از چراگاههای بهسود و دیگر مناطق هزاره جات به آن جا می روند، اما ورود آنها به هزاره جات همواره با تنشها و درگیریهایی همراه بوده است.

کوچیها این دستور را قانونی و مدرک مالکیت خود بر چراگاههای این مناطق می دانند، اما روستاییان آن را غیرقانونی و فاقد اعتبار می شمارند.

با این که این جنجال دهها سال است همچنان ادامه دارد، دولتهای گذشته و کنونی افغانستان موفق به حل این مشکلات نشده است.

مطالب مرتبط