ثبت نام نامزدهای انتخابات افغانستان آغاز شد

انتخابات افغانستان، آرشیو
Image caption انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی در ماه اسد برگزار خواهد شد

روند ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان رسماً در کابل آغاز شد.

مقامات کمیسیون انتخابات افغانستان می گویند سه تن برای ثبت نام برای اشتراک در انتخابات ریاست جمهوری به مرکز ثبت نام مراجعه کردند، اما ثبت نام آنها به دلیل موجودیت نواقصی در مدارک شان به روزهای آینده موکول شد.

قرار است انتخابات عمومی در ماه اسد/مرداد سال جاری برگزار شود. برگزاری انتخابات در میان افزایش ناامنی ها در کشور می تواند یک چالش بزرگ برای افغانستان و دوستان بین المللی اش باشد.

در برخی از مناطق ناآرام، طالبان کسانی را که بخواهند در این انتخابات اشتراک کنند به مرگ تهدید کرده اند.

وضعیت در ولسوالی هایی که هنوز به دست طالبان است به مراتب بدتر است. برگزاری انتخابات عادلانه و شفاف در چنین وضعیتی یکی دیگر از چالشهایی است که کمیسیون مستقل انتخابات با آن روبروست. اما مقامات این کمیسیون می گویند امیدوارند که این "آزمون" را موفقانه پشت سر بگذارند.

این دومین انتخابات سراسری است که پس از سقوط طالبان در افغانستان برگزار می شود، اما به نظر می رسد حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، که یکی از نامزدهای احتمالی انتخابات آینده است این بار با رقبای سرسخت تری روبرو است.

دکتر عبدالله عبدالله، وزیر خارجه پیشین افغانستان، زلمی خلیلزاد، سفیر پیشین آمریکا در کابل، اشرف غنی احمدزی و انوارالحق احدی، وزرای پیشین مالیه/دارایی افغانستان از نامزدهای احتمالی و مطرح در انتخابات آینده خواهند بود.

امروز در نخستین روز آغاز ثبت نام نامزدها مرکز ثبت نام خلوت تر از حدی بود که انتظار می رفت. مقامات کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گویند ممکن است در روز های آینده افراد بیشتری به این مرکز مراجعه کنند.

مقامات این کمیسیون از قبل پیش بینی کرده اند که احتمالاً بیشتر از چهل تن برای اشتراک در انتخابات ریاست جمهوری و حدود ۵۰۰ تن دیگر در انتخابات شوراهای ولایتی ثبت نام خواهند کرد.

مطالب مرتبط