کاهش چشمگیر ابتلا به بیماری مالاریا در افغانستان

پشه انافل
Image caption مکروب بیماری مالاریا توسط پشه انافل به بدن انسان منتقل می شود

وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرده است که بیماری مالاریا در این کشور تا ۹۵ درصد کاهش یافته است.

امین فاطمی، وزیر صحت/بهداشت افغانستان در روز جهانی مبارزه با بیماری مالاریا گفت که دلیل کاهش ابتلا به این بیماری استفاده از وسائل ضد پشه، تشخیص و درمان رایگان بیماری مالاریا بوده است.

آقای فاطمی گفت: "از سال ۲۰۰۲ تا ختم سا ل ۲۰۰۸ میلادی ۹۵ درصد کاهش در واقعات مالاریا پی اف و ۷۶ درصد کاهش در تعداد واقعات مالاریا پی وی ثبت شده است."

او می گوید مبارزه با پشه انافل (آنوفل)، ناقل بیماری مالاریا نیز در کاهش ابتلا به این بیماری موثر بوده است. همچنین برخی از کارشناسان خشکسالی های اخیر و خشک شدن آبهای محل زیست این پشه ها را هم از عوامل عمده کاهش این بیماری می دانند. وزارت صحت می گوید سال گذشته بیش از ۴۵۰ هزار افغان به این بیماری مبتلا شدند که در مقایسه با آمار مبتلایان سالهای گذشته کاهش چشمگیری را نشان می دهد.

ولی این وزارت هشدار می دهد که هنوز ۱۴ میلیون جمعیت افغانستان که در مناطق شمالی، جنوبی، شرقی و همچنین شمال غربی این کشور زندگی می کنند، با خطر جدی ابتلا به این بیماری مواجهند.

پزشکان می گویند در افغانستان بیشتر دو نوع بیماری مالاریا وجود دارد که به نامهای "مالاریای دماغی" و "مالاریای عادی" شناخته می شود.

به گفته آنها مالاریای دماغی "خطرناک و کشنده" است. پزشکان می گویند در بیماران مبتلا به این نوع مالاریا شریانهای کوچک نزدیک به مغز مورد حمله مکروب بیماری مالاریا قرار می گیرد و جریان خون به مغز دچار مشکل می شود.

اما این بیماری قابل درمان است و وسایل درمان آن در افغانستان و کشورهایی که این بیماری هنوز ریشه کن نشده است، چندان گران نیست.

آقای فاطمی می گوید وزارت بهداشت سال گذشته ۹ میلیون دلار را برای کنترل بیماری مالاریا هزینه کرد و این پول بیشتر در تشخیص و درمان رایگان بیماران و همچنین توزیع حشره کش به مردم مصرف شد.

سازمان بهداشت جهانی، سازمان توسعه بین المللی آمریکا و صندوق جهانی از حامیان عمده افغانستان در کار مبارزه با بیماری مالاریا است.

این سازمانها بیش از ۷۰ میلیون دلار دیگر را برای مبارزه با این بیماری و چند بیماری دیگر برای پنج سال آینده در افغانستان اختصاص داده اند.

بارش کافی برف و باران در افغانستان و احتمال تشکیل آبهای ایستاده وزارت بهداشت افغانستان را نگران کرده است. آبهای ایستاده از محلهای مناسب برای زیست "انافل"، پشه ناقل بیماری مالاریا دانسته می شود.

این وزارت از مردم درخواست کرده است که محلات زیست این پشه ها را از بین ببرند و خود را از خطر ابتلا به بیماری مالاریا محافظت کنند.

براساس آمارهای رسمی، سالانه حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون نفر در جهان به بیماری مالاریا مبتلا می شوند و نزدیک به یک میلیون تن آنان، که بیشتر شامل کودکان و زنان باردار می شوند، می میرند.

با این حال سازمان بهداشت جهانی متعهد شده است که بیماری مالاریا را در سراسر جهان تا سال ۲۰۱۵ میلادی کاملاً ریشه کن کند.

مطالب مرتبط