عملیات در وردک و انفجار انتحاری در قندهار

طالبان در وردک، آرشیو
Image caption پیش از این نیز حضور طالبان در وردک گزارش شده بود

خشونتهای تازه در افغانستان بیش از ۷۰ کشته بجا گذاشته و سه بمبگذار انتحاری به ساختمان مرکز ولایت قندهار حمله کرده اند.

شاهدالله شاهد، سخنگوی والی میدان وردک به بی بی سی گفت در عملیات مشترک نیروهای پلیس، ارتش افغانستان و سربازان ناتو، دست کم ۵۰ شورشی در این ولایت کشته شده اند.

آقای شاهد گفت این عملیات در پی شناسایی یک مخفیگاه شورشیان وابسته به گروه طالبان در منطقه "چک" روز گذشته، ۴ ثور/اردیبهشت آغاز شد و تا اکنون ادامه دارد.

سخنگوی والی میدان وردک گفت در این عملیات به نیروهای افغان و ناتو و همچنین غیرنظامیان آسیبی نرسید.

طالبان تا حال در این مورد ابراز نظری نکرده اند.

ولایت وردک در جنوب غرب کابل موقعیت دارد و پیش از این نیز گزارشهایی از حضور طالبان در ولایت و درگیری آنان با نیروهای افغان و ناتو منتشر شده بود.

بمبگذاری انتحاری در قندهار

در همین حال براساس تازه ترین گزارشها از ولایت قندهار در جنوب افغانستان، سه بمبگذار انتحاری ساختمان مرکز این ولایت را مورد حمله قرار داده اند.

وزارت داخله/کشور افغانستان در خبرنامه ای این مورد گفته است که در پی حمله این بمبگذاران پنج مامور پلیس کشته و هفت غیرنظامی و یک مامور پلیس زن زخمی شدند.

بر اساس این خبرنامه، بمبگذاران که واسکت (جلیقه) های مملو از مواد انفجاری را به بدن خود بسته بودند قصد داشتند وارد ساختمان دفتر والی قندهار شوند، اما دو فرد آنان در برابر ورودی محوطه مقر والی توسط ماموران پلیس کشته شدند و فرد سومی موفق شد که مواد انفجاری بسته به بدن خود را در داخل محوطه منفجر کند.

وزارت داخله این حمله را "دشمنان افغانستان" نسبت داده و آن را "غیراسلامی" خوانده است.

مقامات دولت افغانستان بیشتر شورشیان مسلح مخالف خود را به عنوان "دشمن افغانستان" یاد می کنند.

حمله به شورشیان در هلمند

از سوی دیگر ائتلاف تحت فرمان آمریکا در افغانستان می گوید ۱۴ شورشی را در ولایت آشوب زده هلمند در جنوب افغانستان کشته اند.

این نیروها با انتشار خبرنامه ای در این مورد گفته اند که این شورشیان در ولسوالی "سنگین" ولایت هلمند هدف حمله هوایی نیروهای ائتلاف قرار گرفتند.

بر اساس این خبرنامه، این شورشیان زمانی هدف قرار گرفتند که آنان یک واحد مشترک گشتزنی نیروهای ائتلاف و افغان را روز پنجشنبه، ۳ ثور، مورد حمله قرار دادند.

مطالب مرتبط