به روز شده:  20:43 گرينويچ - شنبه 25 آوريل 2009 - 05 اردیبهشت 1388

تظاهرات در اروپا علیه قانون احوال شخصیه اهل تشیع افغانستان

در لندن، اسلو و سیدنی یک رشته تظاهرات همزمان در اعتراض به قانون احوال شخصیه اهل تشیع افغانستان برگزار شد.

تظاهرکنندگان خواستار تعدیل این قانون شده و می گویند برخی از مواد این قانون با قانون اساسی افغانستان، میثاقهای بین المللی حقوق بشری نظیر اعلامیه جهانی حقوق بشر، کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و کنوانسیون بین المللی منع تبعیض علیه زنان تناقض جدی دارد.

در قطعنامه پایانی مشترک این گردهماییها آمده است: قانون احوال شخصیه اهل تشيّع افغانستان شامل موادی توهين آميز به حيثيّت و كرامت انسانی زن و مغایر با روحیه فرهنگی و روند اجتماعی کنونی جامعه هزاره می باشد.

راهپیمایان در لندن تأکید می کردند که شورای علمای تشيع افغانستان با وضع این قانون دست به یک اقدام سیاسی زده و ديدگاه های به گفته آنان واپسگرایانه خود را به نام شريعت، بر مردم شيعه مذهب افغانستان تحميل كرده است.

مرجان حسینی، یکی از سازمان دهندگان تظاهرات در لندن، گفت ما می خواهیم به این شکل از زنان داخل افغانستان که نسبت به مواد زن ستیز این قانون اعتراض داشتند، اعلام حمایت بکنیم و به آنها بگوییم که در مبارزه خود برای احقاق حقوق زنان تنها نیستند.

احد بهادری یکی دیگر از برگزارکنندگان تظاهرات لندن گفت که این قانون مجموعه عظیمی از مردم افغانستان را تحقیر کرده، حقوق نیمی از پیکره اجتماع را زیر سوال برده و این حکایت از آن دارد که کسانی می خواهند از مذهب استفاده سیاسی کنند.

حمزه واعظی از سازمان دهندگان تظاهرات مشابه در اسلو پایتخت نروژ به ما گفت آنان خواستار تعدیل در موادی از این قانون هستند که به حقوق زنان و شأن شهروندی زنان مربوط می شود.

انوشه حریت از شرکت کنندگان تظاهرات در اسلو گفت ما قانون می خواهیم اما قانونی که در آن حق زنان در کنار مردان به رسمیت شناخته شود.

در گردهمایی اسلو همچنین جاوید لودین سفیر افغانستان در اسکاندیناوی موضع دولت را نسبت این قانون و روند تصویب و توشیح و تعدیل آن بیان کرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.