بیش از شش تن مواد مخدر در کابل آتش زده شد

به آتش کشیدن مواد مخدر در کابل
Image caption مسئولان می گویند ارزش این مواد مخدری که به آتش کشیده شد، میلیونها دلار است

مسئولان برنامه مبارزه با مواد مخدر افغانستان، شش و نیم تن مواد مخدر را در کابل به آتش کشیدند.

به گفته مقامات، این مواد ظرف سه ماه گذشته از سوی نیروهای مبارزه با مواد مخدر کشف شده بود و ارزش مجموعی آن بیش از ده میلیون دلار می شود.

مبارزه با مواد مخدر در افغانستان از اولویت های دولت این کشور و جامعه جهانی است.

افغانستان هنوز یکی از بزرگترین تولید کنندگان مواد مخدر در سطح جهان است و علاوه بر این، تعداد افراد معتاد به مواد مخدر در این کشور نیز رو به افزایش بوده است.

با این حال، مقامات افغان از پیشرفت هایی نیز در عرصه مبارزه با مواد مخدر خبر می دهند.

به گفته مسئولان، ظرف سال گذشته هجده ولایت افغانستان از کشت خشخاش پاکسازی شد و در نظر است در سال جاری، شمار ولایاتی که خشخاش در آن کاشته نمی شود، به 26 برسد.

ژنرال داوود داوود، معاون مبارزه با مواد مخدر در افغانستان همچنین می گوید، سال گذشته 1100 نفر به اتهام دست داشتن در قاچاق مواد مخدر در افغانستان بازداشت و محاکمه شده اند که به گفته او برخی مقامات دولتی نیز در میان این افراد وجود داشته اند.

اما این اقدامات، ظاهرا از انتقادها مبنی بر ناکامی افغانستان در پیگرد و برخورد قانونی با مقامات بلند پایه دولتی که گفته می شود در کار و بار مواد مخدر دخیل هستند، نکاسته است.

نهادهای مختلف و ناظران امور بارها گزارش کرده اند که شماری از مقامات ارشد دولتی در افغانستان از کشت و تولید مواد مخدر در این کشور به طور غیرمستقیم حمایت می کنند و از این راه سود کلانی را به جیب می زنند.

افغانستان برای مبارزه با مواد مخدر، نیروی ویژه سه هزار و هفتصد نفری ترتیب داده و پرونده های متهمان به دست داشتن در تولید و قاچاق مواد مخدر در این کشور نیز از طریق دادستانی ویژه مبارزه با مواد مخدر بررسی می شود.

مطالب مرتبط