نشریات کابل: دوشنبه ۷ ثور

هفدهین سالروز پیروزی مجاهدین افغانستان به طور گسترده ای در روزنامه ها و نشریات چاپ امروز کابل بازتاب یافته و عناوین درشتی را در صفحات نخست به خود اختصاص داده است.

روزنامه راه نجات در سرمقاله خود زیر عنوان "چرا انقلاب به هدف نهایی نرسید؟" به عواملی پرداخته که به نظر نویسنده، منجر به آغاز جنگ داخلی در افغانستان پس از پیروزی گروه های جهادی در این کشور شد.

این روزنامه، از پیروزی مجاهدین افغانستان که فردا (سه شنبه، هشتم ثور) هفدهمین سالروز آن را تجلیل می کنند، به عنوان "روز شیرین با پایانی تلخ" یاد کرده و نوشته که "سران و رهبران مجاهدین بدنبال پیروزی، نتوانستند با حفظ وحدت و یک دلی، حکومت فراگیر ایجاد کنند و نزاع و درگیری بر سر تصاحب قدرت و امتیاز بیشتر، مجاهدین را به جان یک دیگر انداخت."

با این حال، نویسنده راه نجات به آنچه که عوامل خارجی می خواند نیز اشاره کرده و نوشته که "مداخلات بسیار قدرت های کوچک و بزرگ منطقه ای و جهانی، به ویژه همسایه ها" نیز باعث شد تا انقلاب به پیروزی نهایی نرسد.

راه نجات همچنین انتقاد کرده که رهبران جهادی، قبل از پیروزی تنها به "پایان بخشیدن به تجاوز ارتش سرخ و حکومت کمونیستی می اندیشیدند و هرگز فکر نکرده بودند که پس از نابودی حکومت کمونیستی وقت، چگونه و با چه ظرفیت هایی حکومت جدید را روی کار بیاورند."

هفته نامه انسجام که از سوی حزبی با همین نام چاپ می شود نیز در عنوان درشتی در صفحه نخست خود موضوع سالروز پیروزی مجاهدین افغانستان را برجسته کرده و مبارزات گروه های جهادی علیه نظام وقت را "مبارزه آزادی بخش" خوانده که به نوشته نویسنده "بیش از یک دهه با سربلندی و افتخار" ادامه یافت.

این هفته نامه نوشته که مجاهدین افغانستان در مبارزات خود نشان دادند که "حاضرند در راه استقلال و آزادی و دفاع از هویت ملی جان و تمام هستی خود را بدهند ولی نگذارند که دست ناپاک بیگانه ای به مقدرات آنان مسلط شود."

روزنامه آرمان ملی اما از سران مجاهدین در افغانستان انتقاد کرده که به نوشته روزنامه، در برابر "لغو تجلیل از سالروز پیروزی مجاهدین سکوت کرده اند."

اخیرا دولت افغانستان اعلام کرد که بودجه تجلیل از جشن پیروزی مجاهدین را در اختیار خانواده هایی قرار می دهد که از آفات طبیعی آسیب دیده اند.

روزنامه آرمان ملی نوشته که لغو تجلیل از این روز، "اهانت به خون هزاران شهید" است که در جریان مبارزات مجاهدین علیه نظام وقت کشته شدند.

روزنامه انیس در سرمقاله خود اجلاس سه جانبه وزرای خارجه افغانستان، ایران و پاکستان در کابل را مهم دیده و نوشته که بدون شک، مسایلی چون مبارزه با تروریسم و مواد مخدر، در محور گفتگوهای مقامات سه کشور قرار خواهد داشت.

نویسنده انیس، دیدار وزرای خارجه افغانستان، ایران و پاکستان را از این جهت مهم دانسته که به نوشته روزنامه، این سه کشور از بسیاری جهات، با "مشکلات مشترک" روبرو هستند که مبارزه با آنها، به تلاشهای مشترک و هماهنگ نیاز دارد.

مطالب مرتبط