استرالیا نظامیان بیشتری به افغانستان می فرستد

راد و کرزی با نظامیان استرالیایی
Image caption کوین راد بر تعهد استرالیا نسبت به امنیت افغانستان تاکید نهاده است

استرالیا حضور نظامی خود در افغانستان را افزایش می دهد.

روز چهارشنبه، 29 آوریل (9 اردیبهشت/ثور)، کوین راد، نخست وزیر استرالیا، اعلام کرد که دستور افزایش شمار نظامیان این کشور در افغانستان را به منظور "کاهش تهدیدات تروریستی ناشی از تشدید بی ثباتی در آن کشور" صادر کرده و به زودی واحدهایی متشکل از چهارصد و پنجاه نفر به نفرات ارتش استرالیا در افغانستان خواهند پیوست.

با ورود این واحدها، شمار نظامیان استرالیایی در افغانستان از یکهزار و یکصد نفر به یکهزار و پانصد و پنجاه نفر افزایش خواهد یافت.

آقای راد گفت که "استرالیا با این نظر ایالات متحده موافق است که استراتژی های جاری در زمینه های فعالیت های غیرنظامی و عملیات نظامی کارآیی نداشته و در واقع، شرایط امنیتی افغانستان رو به وخامت گذاشته است."

نخست وزیر استرالیا افزود "به منظور کاهش خطر عملیات آینده تروریستی علیه شهروندان استرالیایی، دولت استرالیا تصمیم گرفته است تا تعهد دفاعی خود نسبت به افغانستان را افزایش دهد."

پیشتر آقای راد جزئیات اعزام واحدهایی متشکل از بیش از دویست نظامی استرلیایی به افغانستان را اعلام کرده و گفته بود که از جمله این واحدها، یک گروهان پیاده متشکل از یکصد و بیست نفر است که برای کمک به امنیت در جریان انتخابات افغانستان برای یک ماموریت هشت ماهه به آن کشور فرستاده می شود.

Image caption نظامیان استرالیایی از آغاز جنگ افغانستان عضو ائتلاف بوده اند

در عین حال، دولت استرالیا در مورد ترکیب واحدهای تازه نفس که قرار است در افغانستان مستقر شوند اطلاعاتی در اختیار رسانه ها قرار نداده اما آقای راد گفته است که این واحدها در ماموریت های رزمی شرکت نخواهند داشت.

به گفته کوین راد، ماموریت اصلی این گروه از نظامیان استرالیایی آموزش و افزایش آمادگی ارتش ملی افغانستان از جمله در زمینه عملیات مهندسی و تدارکات نظامی است.

آقای راد وعده داد که از این پس، تعداد بیشتری از نظامیان استرالیایی در سمت های ستادی نیروهای ائتلاف یا واحدهای آمریکایی حضور خواهند داشت تا اطمینان حاصل شود که فرماندهان استرالیایی در زمینه همکاری با نیروهای چند ملیتی در افغانستان "از نظارت مستقیم" برخوردار خواهند بود.

لزوم مشارکت در جنگ افغانستان

ارتش استرالیا از آغاز عملیات نیروهای بین المللی علیه رژیم طالبان در افغانستان در نیروهای ائتلاف شرکت داشته و تا کنون، ده تن از نظامیان استرالیایی در افغانستان کشته شده اند که بیشتر این تلفات ناشی از عملیات شورشیان در چند ماه اخیر بوده است.

در حال حاضر، بخش عمده نیروهای استرالیایی در ولایت ارزگان مستقر هستند و ماموریت کمک به امنیت این ولایت را بر عهده دارند.

استرالیا در حمله ائتلاف بین المللی به عراق نیز شرکت داشت اما پس از پیروزی حزب کارگر در انتخابات سال 2007، دولت کوین راد از اواسط سال 2008، خروج نظامیان این کشور از عراق را آغاز کرد و در حال حاضر تنها حدود یکصد و پنجاه نظامی استرالیایی برای انجام ماموریت های غیر رزمی همچنان در عراق حضور دارند.

Image caption شرکت در بازسازی بخشی از ماموریت واحدهای استرالیایی است

در عین، دولت کارگری استرالیا تعهد خود نسبت به مشارکت در استقرار امنیت در افغانستان را مورد تاکید قرار داده است هر چند آقای راد در سخنان خود در روز چهارشنبه گفت که "تعهد نظامی ما، تعهدی نامحدود و بلاشرط نیست" و افزود که نظامیان استرالیایی تنها تا زمانی در افغانستان خواهند ماند که حضور آنان کاملا ضروری باشد.

در حالیکه شرکت در جنگ افغانستان و افزایش تلفات نیروهای ائتلاف به تدریج انتقادهایی را در داخل استرالیا به همراه داشته است، آقای راد تایید کرد که نظامیان اعزامی ممکن است در معرض خطر قرار داشته باشند اما یاد آور شد که افغانستان برای یک دهه محلی برای آموزش تروریسم بین المللی بوده و لازم است از تکرار چنین وضعیتی جلوگیری شود.

در مورد زمان خروج نظامیان استرالیایی از افغانستان، کوین راد گفت که موفقیت در آموزش نفرات ارتش ملی افغانستان زمینه را برای انتقال مسئولیت حفظ امنیت اروزگان به آنان و خاتمه ماموریت واحدهای استرالیایی فراهم می آورد.

آقای راد همچنین گفت که استرالیا در اقداماتی به منظور بهبود شرایط عمومی افغانستان از جمله کمک به افزایش کارآیی نحوه اداره امور این کشور نیز شرکت خواهد داشت و افزود که این موضوع را با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، مطرح کرده است.

به گفته ناظران، ایالات متحده مقامات استرالیایی را تحت فشار قرار داده بودند تا در عملیات مقابله با شورشیان طالبان در افغانستان مشارکت بیشتری داشته باشد.

مطالب مرتبط