مرگ '32' شورشی در نبردهای افغانستان

طالبان (عکس از آرشیو)

نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا می گویند در دو درگیری جداگانه در جنوب افغانستان، بیش از سی جنگجوی مخالف دولت را کشته اند.

نظامیان ائتلاف می گویند در این درگیری ها در ولایت های هلمند و ارزگان، نیروهای امنیتی افغانستان نیز شرکت داشتند.

همزمان با این، گزارش شده که یک حمله انتحاری در شمال افغانستان، نیروهای آلمانی را هدف قرار داده است.

یک سخنگوی نیروهای یاری امنیت (آیساف) به بی بی سی گفت که این حمله در ولسوالی علی آباد ولایت قندوز صورت گرفته و در آن پنج سرباز آلمانی زخمی شده اند.

حمله به سربازان آلمانی در حالی صورت می گیرد که وزیر خارجه آلمان سرگرم بازدید از افغانستان است. وی با حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان دیدار کرده و قرار است با سربازان کشورش در شمال افغانستان نیز از نزدیک دیدار کند.

'تلفات سنگین'

نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا می گویند، سربازان ائتلاف و پلیس افغانستان در حال گشت امنیتی در ولسوالی ترینکوت ولایت ارزگان بودند که از چندین ناحیه مورد حمله قرار گرفتند.

براساس اعلامیه این نیروها، در جواب متقابل که در آن از نیروهای هوایی نیز کار گرفته شد، بیست و دو شورشی مسلح کشته شدند.

در رویارویی دیگر در ولایت آشوب زده هلمند نیز، به گفته نیروهای ائتلاف، 9 شورشی مسلح زمانی کشته شدند که در حال برنامه ریزی برای حمله به این نیروها بودند.

در اعلامیه ائتلاف آمده است که در این عملیات، مقداری هروئین و موادی که در تهیه بمب و مواد منفجره از آن استفاده می شود، بدست نیروهای امنیتی افتاده است.

این درگیری در حالی صورت می گیرد که بسیاری از کشورهای جهان تعهد کرده اند برای تامین امنیت انتخابات افغانستان که قرار است در تابستان برگزار شود، نیروی اضافی به این کشور بفرستند.

مقامات می گویند تامین امنیت انتخابات افغانستان از چالشهای عمده دولت افغانستان و نیروهای بین المللی مستقر در این کشور خواهد بود.

یکی از دلایل اصلی تاخیر در برگزاری انتخابات افغانستان که قرار بود در بهار برگزار شود، مشکلات امنیتی و تهدید گروه های مخالف دولت خوانده می شود.

مطالب مرتبط