'روزنامه نگاران افغان تهدید می شوند'

گزارشگران افغان، آرشیو
Image caption تهدیدهای امنیتی علیه روزنامه نگاران از چالشهای عمده در برابر آزادی بیان در افغانستان شمرده می شود

شماری از روزنامه نگاران افغان از افزایش خشونتها علیه خود ابراز نگرانی کرده و آن را چالشی در برابر آزادی بیان در کشور خوانده اند.

داوود یعقوبی، مدیر مسئول هفته نامه آیینه روز در یک نشست خبری در کابل گفت که به تازگی مورد ضرب و جرح شدید افراد ناشناس قرار گرفته است.

آقای یعقوبی که به سختی روی پای خود می ایستاد، گفت ضرب و جرح او به دلیل "انتقاد از اوضاع نابسامان دولت و زورگویان در افغانستان" بوده است.

مدیر آیینه روز در حالی که می گفت برای چندمین بار است که مورد ضرب و جرح قرار می گیرد، تاکید کرد که به فعالیت های خود همچنان ادامه می دهد.

آقای یعقوبی می گوید پیش از این نیز از سوی برخی افراد مورد ضرب و جرح قرار گرفته است. او می گوید در برخی موارد مهاجمان برای او آشنا بوده اند.

مدیر آیینه روز گفت: "در نشریه گفتم، به ریاست جمهوری رفتم، به هر کدام از مراجع گفتم (که تهدید می شوم). به من قول دادند که تا آخر انتخابات امنیت مرا می گیرند. حالا هم به ایشان تلفن کردم، حالا هم امنیت من تامین نیست."

این روزنامه نگار افغان گفت با آن که بارها از تهدیدهای علیه خود به مراجع امنیتی اطلاع داده است، واکنشی از این مراجع در برابر این تهدیدها ندیده است.

در همین حال هاشم عصمت اللهی، رئیس اتحادیه ملی روزنامه نگاران افغانستان هم در همین نشست گفت که خشونت علیه روزنامه نگاران به آزادی بیان در این کشور آسیب می رساند.

آقای عصمت اللهی می گوید برخی افراد از کار روزنامه نگاران "احساس خطر" می کنند. به نظر او، آنان نمی گذارند روزنامه نگاران حقیقت ها را گزارش بدهند.

او گفت: "عده ای خلافکار، رشوه ستان و کسانی که غرق در فسادند، از روند کار ژورنالیستان احساس خطر می کنند."

مسئولان این اتحادیه می گویند اخیراً خشونتها علیه روزنامه نگاران در افغانستان افزایش یافته است.

مطالب مرتبط