روزنامه های کابل: پنجشنبه، ۱۰ ثور

مسائل مربوط به انتخابات افغانستان و روز بین المللی کارگر از موضوعهای مهمی است که در روزنامه های چاپ امروز کابل بازتاب یافته است.

روزنامه آرمان ملی در سخن روز خود حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان را متهم کرده است که در مبارزات انتخاباتی از "امکانات دولتی" استفاده می کند.

این هفته آقای کرزی اعلام کرد که نامزد انتخابات خواهد بود، ولی تا حال نه آقای کرزی و نه هیچ یک از افرادی دیگری که تمایل خود را نسبت به نامزدی در انتخابات به نحوی ابراز داشته اند برای ثبت نام به عنوان نامزد رسمی انتخابات به کمیسیون انتخابات مراجعه نکرده اند.

این روزنامه با اشاره به نصب عکسهای آقای کرزی در برخی از خیابانهای شهر کابل نوشته است که "چاپ و نصب تصاویر کرزی بر در و دیوارهای شهر معنی آن را دارد که او از همین حالا استفاده از مقام خود را آغاز کرده است."

به نوشته آرمان ملی، نامزدان انتخابات تنها در زمانی که کمیسیون انتخابات برای مبارزات انتخاباتی تعیین می کند، حق تبلیغات را دارند.

روزنامه نخست با اشاره به احتمال نامزدی زلمی خلیلزاد، سفیر پشین آمریکا در افغانستان در انتخابات افغانستان، نوشته است که "با ورود آقای خلیلزاد رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری تغییر خواهد کرد".

این روزنامه سخن گفتن از "حمایت صد درصدی" آمریکا از نامزدی زلمی خلیلزاد را "قبل از وقت" دانسته اما افزوده است که اگر چند نامزد مطرح با او کنار بیایند، آقای خلیلزاد در موقعیت بهتری قرار خواهد گرفت.

با این همه، نخست به این عقیده است که اگر جامعه جهانی و آمریکا از آقای کرزی حمایت کنند، در آن صورت نقش آقای خلیلزاد در انتخابات کمرنگ خواهد شد.

هفته نامه ملی جبهه، نشریه جبهه ملی، انتشار خبرهایی مبنی بر کنار آمدن شماری از نامزدان، از جمله عبدالله عبدالله، نامزد مورد حمایت این جبهه با آقای خلیلزاد را به شدت رد کرده است.

این نشریه انتشار چنین خبرهایی را "ناشی از آرزوی درونی" کسانی دانسته است که می خواهند آقای خلیلزاد "منجی" افغانستان باشد و "دیگران" دنباله رو او.

این نشریه با اشاره به حمایت جبهه از آقای عبدالله، افزوده است که جبهه ملی از نامزدی حمایت خود را اعلام کرده است که "به پایبندی اش به اهداف جبهه ملی و ایستادگی تا پایان خط و ختم روند انتخابات اطمینان دارد."

روزنامه چراغ، با توجه به اول ماه می، روز بین المللی کارگر، در یادداشت اصلی خود نوشته است که "بحران بزرگ بیکاری در بین جوانان کشور به اوج خود رسیده است."

نویسنده این یاداشت دولت افغانستان را مورد انتقاد قرار داده است زیرا، به گفته او، به بزرگداشت این روز "کم توجهی" می کند و "بی تفاوت" است.

چراغ هشدار داده است که "عدم توجه به نیروی کار داخلی" نه تنها باعث افزایش فساد اخلاقی، گدایی و جرایم خواهد شد، بلکه شمار دست اندرکاران عرصه مواد مخدر و همچنین ناامنیها هم بیشتر خواهد شد.

"مردم گروگان فقر و بیکاری" تیتر اول صفحه نخست روزنامه راه نجات است و نویسنده مطلب به نقل از شماری از مردم در کابل نوشته است که "دولت در صدد کاهش فقر نیست."

راه نجات به نقل از اعلامیه اتحادیه ملی کارگران افغانستان نوشته است که "فقر و بیکاری گسترده، زندگی کارگران را مورد تهدید قرار داده است."

راه نجات همچنین بر این عقیده است که "بحران بیکاری" در کشور ظرف سالهای اخیر کاهش نیافته است.

روزنامه اراده با توجه به افزایش ناامنیها در پاکستان نوشته است دولت این کشور خود نیروهای طالبان را به وجود آورده و آنها را وسیله فراهم کردن پول و امکانات برای ارتش خود قرار داده است.

اراده دولت پاکستان را متهم کرده است که توانایی سرکوب شورشیان طالبان را دارد، اما توانایی خود را در بیرون کردن طالبان از دره سوات و دیگر مناطق کار نمی گیرد.

به نوشته اراده، پاکستان تا حال کمکهای زیادی را تحت عنوان مبارزه با طالبان دریافت کرده است و کمکهای چند میلیارد دلاری اخیر آمریکا و جاپان/ژاپن به این کشور "همه را مات و مبهوت" کرد.

اراده در پایان نتیجه گیری کرده است که پاکستان "اکنون منطقاً ضرورتی نمی بیند که برضد آنها (طالبان) اقدام کند و به این بهانه پول و باج نگیرد."

مطالب مرتبط