شیرزی نامزد انتخابات ریاست جمهوی افغانستان نخواهد بود

گل آقا شیرزی
Image caption آقای شیرزی می گوید پس از گفتگوی چهار ساعته با آقای کرزی از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری منصرف شده است

گل آغا شیرزی، یکی از نامزدهای احتمالی ریاست جمهوری افغانستان گفته است از تصمیم قبلی خود برای نامزدی در این انتخابات منصرف شده است.

اگر چه آقای شیرزی رسماً نامزدی خود را در کمیسیون انتخابات به ثبت نرسانده بود، ولی او در یک نشست خبری در شهر جلال آباد، مرکز ولایت ننگرهار در شرق افغانستان، اعلام کرد که تصمیم به نامزدی گرفته بود.

آقای شیرزی، که تا حال به عنوان والی ننگرهار کار کرده است، گفت که در جلسه ای با حضور احمد ضیا مسعود، معاون اول حامد کرزی، رئیس جمهوری و سید حسین انوری، والی پیشین هرات، در خانه آقای انوری این تصمیم را نهایی کرد.

به گفته او، در این جلسه آقای مسعود به عنوان نامزد معاون اول و آقای انوری به عنوان نامزد معاون دوم ریاست جمهوری تعیین شد.

اما آقای شیرزی می گوید در پی این جلسه به دعوت آقای کرزی به کاخ ریاست جمهوری رفت و در گفتگویی چهار ساعته با او از این تصمیم خود منصرف شد.

او در این نشست خبری همچنین اعلام کرد که از پست ولایت ننگرهار هم استعفا کرده است، اما دفتر رئیس جمهوری در اعلامیه ای گفته که آقای کرزی استعفای او را نپذیرفته است.

بر اساس این اعلامیه، آقای کرزی "از انصراف گل آقا شیرزی از نامزدی انتخابات ریاست جمهوری استقبال کرد و آن را اقدامی نیک در جهت تقویت نظام و اتحاد مردم افغانستان دانست."

آقای کرزی همچنین او را "یک والی کارکن و مشاوری خوب" خوانده و گفته است که آقای شیرزی در مقام ولایت ننگرهار "دستاوردهای زیادی در زمینه بازسازی، تقویت نظام و مردم سالاری داشته است".

آقای شیرزی از ولایت قندهار است و در میان مردم مناطق جنوبی افغانستان نفوذ قابل ملاحظه ای دارد. او پیش از این در پستهای ولایت قندهار و مشاور آقای کرزی کار کرده است. آقای شیرزی همچنین برای مدتی عضو کابینه آقای کرزی هم بوده است.

این در حالی است که یک هفته پس از آغاز زمان ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، تا حال تنها یک نفر رسماً به عنوان نامزد این انتخابات در کمیسیون انتخابات ثبت نام کرده است.

کمیسیون انتخابات پنجم تا هجدهم ثور/اردیبهشت را برای ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری تعیین کرده و گفته است که این مدت تمدید نخواهد شد.

کمیسیون انتخابات اعلام کرده است که طی دو هفته گذشته حدود شصت تن برای به دست آوردن اطلاعات در باره مسائل مربوط به نامزدی به این کمیسیون مراجعه کرده اند.

مطالب مرتبط