عملیات گسترده علیه شورشیان در شرق افغانستان

نیروهای ناتو در افغانستان
Image caption در حال حاضر بیش از هفتاد هزار سرباز خارجی در افغانستان مستقر هستند

در پی کشته شدن پنج سرباز ناتو و ائتلاف در شرق افغانستان، عملیات گسترده ای علیه شورشیان آغاز شده است.

روز گذشته نیروهای ناتو و ائتلاف تحت فرمان آمریکا اعلام کردند که که پنج سرباز آنان در پی حمله شورشیان در شرق این کشور کشته شدند.

بر اساس اعلامیه مشترکی که از سوی ناتو و ائتلاف در این مورد منتشر شده، یکی از این سربازان آمریکایی و چهار سرباز دیگر از سربازان ناتو بودند.

ناتو ملیت و هویت سربازان کشته شده خود را مشخص نکرده است، اما برخی گزارشها حاکی است که دو سرباز کشته اهل کشور لتونی و دو سرباز دیگر آمریکایی بوده اند.

نیروهای ناتو هدف از اجرای عملیات در ولایت کنر، در شرق افغانستان- جایی این سربازان در آن جا کشته شدند- را جستجو و سرکوب شورشیان اعلام کرده اند.

ساکنان محلی می گویند جنگنده های نیروهای بین المللی هم به پرواز درآمده و میدان نبرد را به شدت بمباران می کنند.

هنوز جزئیات دقیق تلفات این عملیات در دست نیست، اما طالبان ادعا کرده اند که شماری از سربازان خارجی کشته و چند تن دیگر را با خود برده اند.

شاهدان عینی به بی بی سی گفته اند که پانزده جسد طالبان در میدان نبرد بجا مانده اند. آنان همچنین گفته اند طالبان پس از درگیری دیروز چند سرباز را با خود بردند، اما این شاهدان نمی دانند که این سربازان افغان اند یا خارجی.

مجموع سربازان بین المللی مستقر در افغانستان به بیش از هفتاد هزار تن می رسد که بیش از پنجاه و هشت هزار تن آنان تحت فرماندهی ناتو با شورشیان می رزمند.

این در حالی است که کشورهای حامی افغانستان متعهد شده اند که برای تامین امنیت این کشور، به ویژه در زمان برگزاری انتخابات افغانستان نیروهای بیشتری به این کشور می فرستند.

گروه طالبان هم تهدید کرده است که با افزایش این نیروها در افغانستان، به حملات خود خواهد افزود.

درگیری در هلمند

بر اساس یک خبر دیگر، نیروهای ائتلاف می گویند در پی درگیری سربازان گشتی آنان و سربازان افغان با شورشیان در ولایت هلمند در جنوب افغانستان، دست کم پنج شورشی کشته شدند.

نیروهای ائتلاف می گویند این درگیری زمانی روی داد که یک واحد گشت مشترک آنان و ارتش افغانستان در ولسوالی نهر سرخ ولایت هملند هدف حمله شورشیان قرار گرفت.

در خبرنامه ای که از سوی ائتلاف در این مورد منتشر شده آمده است که در این درگیری به نیروهای ائتلاف و افغان و همچنین غیرنظامیان آسیبی نرسیده است.

انفجار در هرات

از سوی دیگر وزارت داخله/کشور افغانستان می گوید بر اثر انفجار یک بمب جاسازی شده در ولایت هرات، در غرب این کشور یک مقام پلیس و مامور پلیس کشته و شش تن دیگر زخمی شدند.

براساس خبرنامه ای که این وزارت در این مورد در اختیار رسانه ها قرار داده است، این انفجار زمانی روی داد که موتر/خودرو حامل فرمانده پلیس ولسوالی "فارسی" هرات با بمب جاسازی شده برخورد کرد.

وزارت داخله این انفجار را "بزدلانه" خوانده و آن را به افرادی که آنها را "دشمنان افغانستان" نامیده، نسبت داده است. مقامهای دولتی افغانستان معمولاً شورشیان مخالف دولت را با این عنوان نام می برند.

مطالب مرتبط