کمیسیون انتخابات امکان تقلب در انتخابات را رد کرد

انتخابات افغانستان، آرشیو
Image caption علاوه بر امکان تقلب، مشکلات امنیتی و شفافیت انتخابات هم از نگرانیهایی است که تا حال مطرح شده، ولی کمیسیون آنها را رد کرده است

کمیسیون انتخابات افغانستان نگرانیهای کمیسیون حقوق افغانستان در باره امکان تقلب در انتخابات این کشور را رد کرده است.

سیما سمر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان روز یکشنبه، ۱۳ ثور/اردیبهشت در نشست مشترک خبری با کای آیده، نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان گفت که در برخی مناطق این کشور یک فرد تا ده کارت رای دهی گرفته است.

خانم سمر گفت بیشتر این کارتها به نام زنها بدون انگشت نگاری و نصب عکس صادر شده و امکان این وجود دارد که از این کارتها به سود یک نامزد مشخص استفاده شود. رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان همچنین گفت که زنان خود در برخی مناطق جنوبی و شرقی کشور در مراکز ثبت نام حضور نیافته و مردان خانواده به نام آنها از این مراکز برای آنها کارت گرفته اند.

خانم سمر همچنین در گفتگویی با بی بی سی گفت که در یکی از ولایتها آمار کارتهایی که به نام زنان صادر شده به ۷۲ درصد مجموع کارتهای صادر شده می رسد، آماری که او واقعی بودن آن را ناممکن دانست.

رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان گفت که در این مورد "اسناد کافی" وجود دارد.

اما کمیسیون مستقل انتخابات این نگرانی را "بی اساس" خوانده و امکان تقلب در انتخابات را منتفی دانسته است.

زکریا بارکزی، معاون دارالانشا/دبیرخانه این کمیسیون در گفتگویی با بی بی سی گفت: "من فکر می کنم که برای مردها هیچ مشکلی وجود نداشت؛ آنها چه ضرورتی داشتند که به نام خانمها باید کارت می گرفتند؟"

او همچنین افزود: "من نمی فهمم که این ها (کمیسیون حقوق بشر) این آمار را از کجا به دست آوردند و آنها چرا وقتی که ما روند ثبت نام را عملی می کردیم، با شواهد و مدارکی که در نزد آنها موجود است، به کمیسیون مستقل انتخابات مراجعه نکردند و این موضوع را با ما شریک نکردند."

Image caption خانم سمر گفت که در باره صدور بیش از یک کارت به یک تن اسناد کافی وجود دارد

اگرچه آقای بارکزی می پذیرد که ممکن است در برخی مناطق شماری از افراد بیشتر از یک کارت رای دهی گرفته باشند، اما او تاکید می کند که کمیسیون انتخابات با استفاده از وسایل پیشرفته جلو استفاده از بیشتر از یک کارت را خواهد گرفت.

آقای بارکزی گفت: "این تکنولوژی را ما داریم که توسط نشان انگشت هم تفکیک کنیم که کدام یک از رای دهندگان بیش از یک کارت به دست آورده است. از طرف دیگر ما از رنگ پاک نشدنی استفاده می کنیم، وقتی که یک رای دهنده به محل رایگیری می آید، پیش از این که اوراق (برگه های) رای دهی را به دست بیاورد، انگشتش با رنگ پاک نشدنی رنگ می شود."

معاون دبیرخانه کمیسیون انتخابات افزود: "این رنگی است که ما آن را در کمیسیون مستقل انتخابات آزمایش کرده ایم و امکان آن وجود ندارد که تا حدود سه چهار روز از دست (رای دهنده) پاک شود."

پیش از این شماری از داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری هم از روند ثبت نام رای دهندگان انتقاد کرده و از صدور بیشتر از یک کارت به یک تن سخن گفته بودند.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ۲۹ اسد/مرداد برگزار می شود و نگرانی هایی در باره تامین امنیت و شفافیت انتخابات هم مطرح شده است.

مطالب مرتبط