کرزی برای گفتگو با اوباما عازم آمریکا شد

کرزی و اوباما
Image caption این نخستین سفر کرزی پس از ورود اوباما به کاخ سفید است

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان برای گفتگو با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان عازم واشنگتن شد.

بر اساس اعلامیه ای که دفتر آقای کرزی در کابل منتشر کرده است، رئیس جمهوری افغانستان در این سفر با آقای اوباما دیدار و پس از آن در گفتگویی سه جانبه با روسای جمهوری آمریکا و پاکستان شرکت می کند.

در این دیدار روسای جمهوری افغانستان و پاکستان "موافقتنامه تجارت و ترانزیت" را با حضور آقای اوباما امضا خواهند کرد.

در اعلامیه دفتر آقای کرزی موضوعهای مورد بحث در این گفتگوها مشخص نشده اما احتمالاً مسائل امنیتی و مبارزه با تروریسم در منطقه از موضوعهای عمده مورد بحث خواهد بود.

رئیس جمهوری افغانستان در این سفر با شماری از مقامهای آمریکایی از جمله هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه، و مقامات کنگره آمریکا هم دیدار خواهد کرد.

در این اعلامیه همچنین آمده است که آقای کرزی در جریان دیدار از آمریکا در گفتگوی دوجانبه با آقای زرداری در واشنگتن در باره "ابعاد مختلف و گسترده مناسبات دو کشور" صحبت خواهد کرد.

آقای کرزی را در این سفر شماری از مقامهای امنیتی و دفاعی، از جمله عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع، حنیف اتمر، وزیر داخله/کشور و امرالله صالح رئیس امنیت ملی و برخی دیگر از اعضای ارشد کابینه افغانستان همراهی می کنند.

استراتژی جدید آمریکا

این نخستین سفر آقای کرزی به آمریکا از زمان آغاز زمامداری بارک اوباماست و به نظر بسیاری از تحلیل گران انجام این سفر پس از یک دوره نه چندان گرم در روابط کابل و واشنگتن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

Image caption آقای کرزی و آقای زرداری موافقتنامه تجارت و ترانزیت را در حضور باراک اوباما امضا می کنند

همچنین سفرهای روسای جمهوری افغانستان و پاکستان پس از آن انجام می شود که آمریکا استراتژی جدید خود را در باره مبارزه با تروریسم و مسائل مربوط به افغانستان و پاکستان اعلام کرده است.

در استراتژی جدید آمریکا مبارزه مشترک با تروریسم و تمرکز بر مراکز اصلی آن در منطقه مورد تاکید قرار گرفته است که با نظر مقامات افغان در مورد لزوم مشارکت موثر پاکستان در مبارزه علیه تندروهای اسلامگرا در آن کشور منطبق است.

پیش از این دولت افغانستان همواره دولت پاکستان را متهم می کرد که در مبارزه با تروریسم تلاش کافی به خرج نمی دهد و پایگاههای شورشیان در مناطق مرزی، به ویژه ایالت سرحد این کشور فعال است، هر چند مقامهای دولت پاکستان این اتهامات را رده کرده و گفته بودند که این کشور خود قربانی تروریسم است.

پاکستان در هفته های اخیر شاهد افزایش فعالیت تندروها در ایالت سرحد شمال غرب این کشور بوده و آن چه که بیشتر مورد انتقاد افغان و برخی کشورهای دخیل در کار مبارزه با تروریسم در منطقه قرار گرفته، امضای موافقتنامه میان دولت محلی این ایالت توسط آقای زرداری است.

بر اساس این موافقتنامه، دادگاههای اسلامی در مناطق تحت کنترل طالبان، از جمله دره سوات تشکیل و شریعت اسلامی در این مناطق به اجرا گذاشته می شود و در مقابل، قرار بوده تندروهای مسلح از این مناطق خارج شوند.

مطالب مرتبط