انتخابات افغانستان و بازگشت مارشال فهیم

مارشال قسیم فهیم
Image caption مارشال قسیم فهیم

حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان سرانجام به ابهامات در مورد گزینش معاونان خود برای انتخابات ریاست جمهوری پایان داد.

آقای کرزی، با حذف احمد ضیا مسعود از تیم کاری اش، مارشال محمد قسیم فهیم، از سران جهادی و وزیر پیشین دفاع را به عنوان یکی از دو معاون خود معرفی کرده است. اما کریم خلیلی، از فرماندهان سابق جهادی، کماکان به عنوان یکی دیگر از معاونان او - در صورت پیروزی در انتخابات - باقی مانده است.

ظرف سالهای اخیر، روابط رییس جمهور کرزی و احمد ضیا مسعود، معاونش، به تیرگی گراییده بود.

آقای مسعود، با جبهه ملی - گروه عمده اپوزیسیون حکومت - یکجا شد و عملا در مخالفت با حکومتی قرار گرفت که خود از اعضای برجسته آن بود.

او اخیرا به شکل علنی از سیاست های آقای کرزی در پیشبرد امور در افغانستان انتقاد کرد و حتی شایعاتی مبنی بر تمایل او برای رقابت با حامد کرزی در انتخابات ریاست جمهوری وجود داشت.

با توجه به این مسایل، از قبل نیز حذف آقای مسعود از تیم کاری رییس جمهور کرزی در انتخابات آینده، تا اندازه ای قابل پیشبینی بود، اما انتخاب مارشال قسیم فهیم به جای او، برای بسیاری متصور نبود.

آقای فهیم، بدنبال بیرون شدن از کابینه کرزی، یکی از منتقدان سرسخت رییس جمهور کرزی بوده و بارها از سیاست های او به دلیل آنچه که سهم ندادن به مجاهدین در حکومت می خواند، انتقاد می کرد.

حمایت مجاهدین؟

مارشال فهيم، از ياوران نزديک احمد شاه مسعود، فرمانده مشهور جبهه متحد ضد طالبان بود و پس از ايجاد دولت موقت در افغانستان، به حيث معاون رييس جمهور و وزير دفاع اين کشور تعيين شد.

اما حالا، جابجایی مارشال فهیم با احمد ضیا مسعود، دقیقا تکرار معکوس گزینش معاونان آقای کرزی در انتخابات سال 2004 است؛ زمانی که آقای کرزی، قسیم فهیم را از معاونت خود حذف کرد و به جای او، احمد ضیا مسعود، از اعضای ارشد جمعیت اسلامی و برادر احمد شاه مسعود را انتخاب کرد.

آقای فهیم در آن زمان، با انتقاد شدید از رییس جمهور کرزی، این حرکت او را "حذف مجاهدین" از قدرت تعبیر کرد و گفت که آقای کرزی "دیگر هرگز از مجاهدین حمایت نخواهد دید."

Image caption حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان

او پس از ایجاد جبهه ملی که عمدتا متشکل از فرماندهان سابق جهادی است و در مخالفت با سیاست های حکومت به رهبری کرزی قرار دارد، به عنوان یکی از اعضای رهبری این جبهه معرفی شد.

'تفاهم'

اما بدنبال آنکه عبدالله عبدالله، وزیر پیشین خارجه و از اعضای جبهه ملی، به عنوان نامزد این جبهه برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری معرفی شد، آقای فهیم به طور غیرمترقبه با این تصمیم مخالفت نشان داد.

او در تماس با بی بی سی گفت که قبل از معرفی نامزد واحد، بهتر است با "سایر نامزدهای مطرح، مانند آقای کرزی" بیشتر تفاهم صورت گیرد.

برای بسیاری از ناظران امور، نزدیک شدن مارشال فهیم با آقای کرزی، قابل پیشبینی نبود.

اما حالا سوال اصلی این است که آقای کرزی با تیمی که برای خود انتخاب کرده، تا چه اندازه در انتخابات بخت برنده شدن دارد و این گزینش تا چه اندازه با استقبال روبرو خواهد شد؟

این سوال را گذشت زمان پاسخ خواهد داد.

مطالب مرتبط