کرزی معاونان خود را برای انتخابات معرفی کرد

حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان

حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان رسما به عنوان یک نامزد انتخابات بیستم آگوست (29 اسد) ثبت نام کرده است.

آقای کرزی در سخنانی ضمن اعلام تصمیم خود، گفت که کریم خلیلی، معاون کنونی خود، و محمد قسیم فهیم، از سران جهادی و وزیر دفاع سابق را هم به عنوان معاونین خود در انتخابات برگزیده است.

آقای کرزی گفت می خواهد یک بار دیگر در مبارزات انتخاباتی شرکت کند تا "در خدمت مردم افغانستان باشد" هر چند پذیرفت که "برخی اشتباهات" در دوره ریاست جمهوری کنونی او روی داده است.

آقای کرزی از اواخر سال 2001 و پس از فروپاشی رژیم طالبان، اداره امور افغانستان را بدست داشته است.

او در نخستن انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال 2004، برنده شد.

در حالی که برخی از تحلیلگران بر این باور هستند که افغانستان در این مدت دستاوردهایی داشته است، اما منتقدان آقای کرزی می گویند فرصت های زیادی برای بازسازی و تامین امنیت در افغانستان در دوره ریاست جمهوری او از دست رفت.

یک روز پس از ثبت نام رسمی آقای کرزی به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری، اشرف غنی احمدزی، وزیر پیشین مالیه (دارایی) نیز اعلام کرد که به عنوان نامزد سمت ریاست جمهوری، وارد مبارزات انتخاباتی می شود.

Image caption اشرف غنی احمدزی نامزدی خود را اعلام داشته است

آقای احمدزی در یک کنفرانس خبری در خانه خود گفت که بزودی برای ثبت نام رسمی، به کمیسیون انتخابات خواهد رفت اما در مورد اینکه چه کسانی را به عنوان معاونان خود در انتخابات معرفی خواهد کرد جزییاتی ارایه نکرد.

اشرف غنی احمدزی در گذشته به حیث وزیر مالیه و رییس دانشگاه کابل کار کرده و اخیرا به یکی از منتقدان اصلی حکومت رییس جمهور کرزی تبدیل شده است.

دکتر عبدالله عبدالله، وزیر پیشین خارجه نیز یکی دیگر از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری است که از سوی جبهه ملی، اپوزیسیون دولت، برای تصدی این سمت معرفی شده است.

کمتر از یک هفته به پایان مهلت تعیین شده برای ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده و نامزدهای انتخاباتی از تاریخ بیست و شش جوزا/خرداد تا ۲۹ اسد/مرداد برای تبلیغات انتخاباتی فرصت خواهند داشت.

کمیسیون انتخابات افغانستان می گوید هفده میلیون نفر در افغانستان برگه های رای دهی دریافت کرده اند، اما توزیع کارت های رای دهی در برخی ولسوالی های جنوب و شرق افغانستان، به دلیل شدت نا امنی و نفوذ گروه های مسلح مخالف دولت صورت نگرفته است.

مطالب مرتبط