اعلام حالت اضطراری در پی افزایش سیلاب در افغانستان

ویرانی ناشی از سیلاب در افغانستان
Image caption سیلاب در افغانستان جان بیش از پنجاه نفر را گرفته است

اداره مبارزه با حوادث طبیعی افغانستان به دلیل افزایش سیلاب و تلفات و خسارات ناشی از آن، در بخشهایی از این کشور وضعیت اضطرار اعلام کرده است.

مقامات این اداره می گویند شمار تلفات ناشی از جاری شدن سیل در چند ولایت شمالی، شرقی و غربی افغانستان به بیش از ۵۰ تن رسیده است. به گفته آنان سیلاب در این مناطق خسارات گسترده ای هم به دنبال داشته است.

محمد اسلم سیاس معاون اداره ملی مبارزه با حودث طبیعی در گفتگویی با بی بی سی گفت: "حالت اضطرار به این مفهوم است که تمام ادارات، سازمانهای غیردولتی و بخشهای سازمان ملل، که به ارتباط حوادث کار می کنند، در حال آماده باش باشند و در هر ولایت، ولسوالی و روستایی که سیلاب می آید و خساراتی که به بار می آورد، به صورت عاجل باید پاسخگویی شود."

به گفته او، بیش از دو هزار خانه مسکونی در پی این سیلابها ویران شده و صدها راس دام هم تلف شده است. آقای سیاس همچنین گفت که هزاران جریب زمین زراعتی هم بر اثر این سیلابها تخریب شده است.

ولایتهای تخار، بدخشان، بغلان، سمنگان، پنجشیر، پروان، فاریاب، بامیان، غزنی، هرات و کابل از جمله ولایتهایی هستند که ظرف روز های اخیر شاهد سیلاب بوده اند.

همچنین وقوع دو زمین لرزه پی هم در ۲۸ حمل/فروردین در شرق افغانستان جان بیش از بیست تن را گرفت و دهها نفر دیگر را زخمی کرد.

دولت این کشور هزینه برگزاری جشن پیروزی مجاهدین در هشتم ثور/اردیبهشت را برای کمک به آسیب دیدگان این زمین لرزه و همچنین آسیب دیدگان سیلاب در شمال افغانستان اختصاص داد.

سیلاب، ریزش برف و زمین لرزه در افغانستان پیش از این نیز در بیشتر موارد با تلفات و خسارات زیادی همراه بوده است.

اما سازمان خوار و بار سازمان ملل بارش بارانهای پی در پی در چند هفته اخیر در افغانستان را برای بهبود محصولات کشاورزی در این کشور موثر خوانده است. مقامات این سازمان گفته اند که امسال محصولات کشاورزی در این کشور در مقایسه با سال گذشته ۵۰ درصد افزایش خواهد داشت.

افغانستان در چند سال اخیر به دلیل خشکسالی های پی هم با کمبود مواد خوراکی رو برو بود و این کشور مجبور به وارد کردن به مقدار قابل توجهی مواد خوراکی از خارج از کشور شد.

دولت افغانستان بهبود زراعت را در فهرست اولویتهای کاری خود قرار داده و صدها میلیون دلار را برای توسعه و بهبود کشاورزی در این کشور اختصاص داده است.

مطالب مرتبط