'برنامه گسترده' تامین امنیت انتخابات افغانستان

سرباز ارتش افغانستان (عکس از آرشیو)
Image caption سرباز ارتش افغانستان

وزارت دفاع افغانستان می گوید برای بازپس گیری ده ولسوالی که هم اکنون در کنترل گروه طالبان قرار دارد، بزودی عملیات گسترده ای را آغاز می کند.

این عملیات، ظاهرا بخشی از آمادگی ها برای تامین امنیت انتخابات افغانستان است که قرار است در تابستان امسال برگزار شود.

وزارت دفاع می گوید، در این عملیات هزاران سرباز افغان و خارجی شرکت خواهند کرد.

ولسوالی هایی که وزارت دفاع برای باز پسگیری آنها ابراز آمادگی می کند، عمدتا در جنوب و شرق افغانستان موقعیت دارند؛ محلاتی که به گفته کمیسیون انتخابات افغانستان، در آنها به دلیل نفوذ گروه های مسلح مخالف، برنامه ثبت نام رای دهندگان نیز تا هنوز انجام نشده است.

حضور گروه های مسلح در این ولسوالی ها، همواره از نگرانی های مطرح در مورد چگونگی برگزاری انتخابات بوده است و این مسئله حتی برگزاری سراسری انتخابات را زیر سوال برده است.

'همکاری مردم'

ژنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می گوید که آنها در حال برنامه ریزی برای اجرای عملیات بازپسگیری این ولسوالی ها هستند اما در این مورد، جزییات بیشتری ارایه نمی کند.

به گفته آقای عظیمی، این عملیات، بخشی از برنامه وسیع تامین امنیت انتخابات افغانستان است که در آن هزاران سرباز افغان و خارجی شرکت خواهند داشت.

نظامیان افغان و خارجی می گویند، بزودی نیروهای تازه نفس دیگری نیز به سربازان خارجی مستقر در افغانستان می پیوندند که هدف از آن تامین بیشتر امینت انتخابات است.

ژنرال عظیمی اما تاکید کرد که آنان امیدوار هستند برای تامین امنیت انتخابات، همکاری گسترده مردم عام افغانستان را نیز با خود داشته باشند.

در حال حاضر نزدیک به دو صد هزار نیروی امنیتی افغان و حدود هفتاد هزار سرباز خارجی در افغانستان مشغول مبارزه با گروه های شورشی و جنگجویان طالب هستند.

برعلاوه نا امنی ها در جنوب و شرق، نگرانی های تازه ای در مورد گسترش نا امنی ها به سایر مناطق شمالی و غربی افغانستان نیز که پیش از این نسبتا آرام بودند، مطرح می شود.

موجودیت همین نا امنی ها، یکی از دلایل اصلی تاخیر در برگزاری انتخابات افغانستان بود که قرار بود در بهار امسال برگزار شود.

مطالب مرتبط