افغانستان درباره 'تلفات غیرنظامیان' تحقیق می کند

حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان
Image caption آقای کرزی برای دیدار با رییس جمهور آمریکا عازم این کشور شده است

دولت افغانستان تحقیقاتی را در مورد ادعای کشته شدن غیرنظامیان در غرب این کشور آغاز کرده است.

در اعلامیه دفتر ریاست جمهوری افغانستان در این مورد آمده که هیاتی از مقامات افغان و ائتلاف به رهبری آمریکا، به دستور حامد کرزی، رییس جمهوری، افغانستان تشکیل شده و برای تحقیق در این مورد به ولایت فراه عزیمت کرده است.

براساس گزارشهایی که روز گذشته (سه شنبه، پنج مه) منتشر شد، در عملیات هوایی نیروهای ائتلاف در منطقه بالابلوک ولایت فراه، شماری از غیرنظامیان کشته شدند.

یک مقام افغان تعداد این غیرنظامیان را حدود بیست نفر خواند اما شاهدان عینی در محل، این رقم را تا بیشتر از صد نفر دانسته اند.

برخی از مردم محل گزارش کردند که در میان کشته شدگان، شماری زن و کودک نیز دیده شده است.

گزارشها حاکیست که در این عملیات حدود بیست و پنج شورشی مرتبط با گروه طالبان نیز کشته شدند.

والی فراه احتمال کشته شدن غیرنظامیان در این عملیات را رد نکرد و گفت که با توجه به حضور شورشیان مسلح در مناطق مسکونی در بالابلوک، از احتمال وارد آمدن تلفات به غیرنظامیان نگران است.

'عملیات هوایی'

مقامات افغان می گویند این عملیات پس از آن آغاز شد که یک گروه صد نفری از شورشیان طالبان با حمله به یک پاسگاه پلیس، سه مامور پلیس را کشتند.

Image caption در این عملیات از نیروی هوایی ائتلاف نیز کمک گرفته شد

براساس گزارشها، شورشیان پس از آن به یک روستا در نزدیکی این پاسگاه رفتند و سه غیرنظامی را که به گفته آنان برای دولت "جاسوسی" می کردند، به قتل رساندند.

در جریان عملیات برای سرکوب این شورشیان که به گفته مقامات، در خانه های مسکونی مردم سنگر گرفته بودند، از نیروهای هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا نیز کمک گرفته شد.

حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان که دستور تحقیق در مورد چگونگی اجرای این عملیات داده، در حال برای بازدید رسمی به ایالات متحده سفر کرده و قرار است به زودی با باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا دیدار کند.

در گذشته، تلفات غیرنظامیان افغان خشم مقامات این کشور را برانگیخته و آقای کرزی بارها در این زمینه از نظامیان خارجی انتقاد کرده است.

سال گذشته در اثر حمله هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا به هدفی در ولسوالی شیندند، در جنوب ولایت غربی هرات، بیش از نود غیرنظامی کشته شدند.

در آن زمان ابتدا نیروهای ائتلاف خبر کشته شدن غیرنظامیان را نادرست خواندند، اما تحقیقاتی که بعدا از سوی دولت افغانستان و سازمان ملل متحد انجام شد، نشان داد که تمامی قربانیان، شهروندان غیرنظامی بوده اند.

مطالب مرتبط