احمدزی و عبدالله وارد رقابت های انتخاباتی شدند

اشرف غنی احمدزی - چپ - دکتر عبدالله عبدالله - راست
Image caption اشرف غنی احمدزی - چپ - دکتر عبدالله عبدالله - راست

اشرف غنی احمدزی، وزیر پیشین مالیه (دارایی) و دکتر عبدالله عبدالله، وزیر پیشین خارجه، از جمله تازه ترین کسانی هستند که برای احراز پست ریاست جمهوری افغانستان، وارد رقابت های انتخاباتی شده اند.

آقای احمدزی، محمد ایوب رفیقی و دکتر محمد علی نبی زاده را به عنوان معاونان خود در انتخابات معرفی کرده است. این افراد چهره های کاملا جدیدی در عرصه سیاسی افغانستان هستند.

پیش از این، دکتر عبدالله عبدالله نیز با ثبت نام رسمی به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، همایون شاه آصفی، از فعالان سیاسی و چراغ علی چراغ، از استادان دانشگاه کابل را به عنوان معاونین خود معرفی کرده بود.

در حالی که تنها یک روز به پایان مهلت تعیین شده برای ثبت نام رسمی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان باقی مانده، ردیف نامزدهای مخالف حامد کرزی، رییس جمهور فعلی افغانستان، در انتخابات آراسته می شود.

تا حالا از علی احمد جلالی، وزیر پیشین داخله و انورالحق احدی، وزیر پیشین مالیه افغانستان که گفته می شد از جمله نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری هستند، خبری نیست.

سایر نامزدها

کمیسیون انتخابات افغانستان می گوید حدود بیست نفر خود را نامزد پست ریاست جمهوری کرده اند که در این میان، حداقل دو زن نیز دیده می شوند.

Image caption رمضان بشردوست از منتقدان سرسخت نظام کنونی است

رمضان بشردوست، عضو مجلس نمایندگان افغانستان و از منتقدان سرسخت نظام کنونی این کشور، از جمله سایر نامزدهای انتخابات است. او یک زن را به عنوان یکی از معاونین خود برگزیده است.

آقای بشردوست در انتخابات ریاست جمهوری سال 2004 نیز به عنوان نامزد شرکت کرده بود. او در گذشته در کابینه آقای کرزی مقام داشته است.

میرویس یاسینی، معاون اول مجلس سنای افغانستان، حبیب منگل، از رهبران جناح پرچم حزب دموکراتیک، عبدالسلام راکتی، عضو مجلس نمایندگان و از فرماندهان گروه طالبان در زمان حاکمیت این گروه بر افغانستان، و شهنواز تنی، وزیر دفاع افغانستان در زمان حکومتداری دکتر نجیب الله، دیگر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری هستند.

علاوه بر انتخابات ریاست جمهوری، دهها نفر دیگر برای شرکت در انتخابات شوراهای ولایتی افغانستان که همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود نیز ثبت نام کرده اند.

انتظار می رود تا پایان مهلت تعیین شده برای ثبت نام، افراد بیشتری برای حضور در هر دو انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی ثبت نام کنند.

مطالب مرتبط