فیلمهای خصوصی افراد در بازار غزنی

یک سی دی فروشی روی بازار
Image caption یک سی دی فروشی روی بازار

توزیع و فروش عکسها و فیلمهای خصوصی که بیشتر مربوط به محافل عروسی، نامزدی و حتی عرصه بسیار خصوصی زندگی دختران و پسران است، در مغازه های سی دی فروشی شهر غزنی افزایش یافته است و در حافظه کامپیوترها و تلفن های همراه جوانان نیز می توان نمونه های زیادی از این دست عکسها و فیلم های خصوصی را سراغ گرفت.

تازگی ها رد و بدل شدن این نوع عکسها و فیلمهای خصوصی از طریق "بلوتوث" به یک تفریح و سرگرمی در میان جوانان تبدیل شده است.

اما جدا از جنبه تفریحی این عمل، فیلمبرداری مراسم خصوصی توسط گوشی های تلفن همراه و دسترسی سی دی فروشان به آن، یک بحران جدی اجتماعی را در شهر غزنی شکل داده است.

نسرین، یکی از دختران جوان می گوید "واقعا پخش فیلم های خصوصی کار غیراخلاقی و حتی غیرانسانی است. من نسبت به رقص و پای کوبی زنان متعصب نیستم، اما بهتر است از این گونه محافل عکس و فیلم گرفته نشود، زیرا وقتی این فلم ها پخش می شود، واقعا فاجعه ببار می آورد."

نسرین می گوید "اگر خانواده ها می خواهند از مراسم شان فیلم بگیرند و یادگاری داشته باشند، باید مواظب باشند که (این فیملها) سر از بازار سیاه در نیاورد."

'دشمنی و قتل'

حسین یاوری، یکی دیگر از جوانان در غزنی، نسبت به پیامدهای پخش چنین فیلمها در بین مردم هشدار می دهد و حتی از مواردی یاد می کند که منجر به دشمنی میان خانواده ها شده است.

او می گوید "تلفن های موبایل از یک طرف سهولت ایجاد کرده، اما از سویی هم مشکلات را در میان خانواده ها ببار آورده است. فیلمهای محرم خیلی از خانواده ها در شهر و ولسوالیهای غزنی در میان مردم پخش شده و سوء تفاهمات بین خانواده ها ایجاد شده و دشمنی های بسیار ناگوار را سبب شده است."

حسین ادعا می کند که یکی از این موارد، حتی به قتل انجامیده است.

او می گوید "در غزنی فیلم پسر جوانی پخش شد که در داخل اطاق دست میزد و رقص دختر را که گفته می شود دوست دخترش بوده، تماشا می کرد، اما پس از پخش این فیلم، او از سوی مردم به فساد اخلاقی متهم شد و سرانجام هم به قتل رسید."

تجارت و 'عقده های شخصی'

برخی ها می گویند خیلی از عکس ها و فیلمهای خصوصی، از طریق دکانهای عکاسی نیز پخش می شود، زیرا به گفته این افراد زمانیکه عکس و فیلمهای مراسم عروسی و یا سایر محافل خانوادگی برای چاب به دکانهای عکاسی و فیلم برداری منتقل می شود، افراد سودجو، یک نسخه از آن را برای خود نگه می دارند، تا بعدتر آن را در بدل پول در اختیار دیگران قرار دهند.

ملالی، یکی از دختران غزنی می گوید "برخی افراد تلفن های خود را به مقصد تعمیر به تعمیرگاه می برند، بی آنکه حافظه آنرا پاک کنند. تعمیرکاران سودجو و فرصت طلب تصاویر خصوصی آنرا می گیرند و به دسترس دیگران می گذارند."

ذکریا راشد، از جوانان دیگر شهر غزنی هم به بعد دیگر قضیه توجه می کند. او می گوید "برخی جوانان بر اساس عقده های شخصی تصاویر خصوصی دختران را در اختیار دیگران قرار می دهند. بیشتر جوانان خواستگار که از سوی خانواده دختر جواب رد می گیرند، به چنین فکری می افتند تا زمینه زندگی این دختر را با دیگران تنگ سازند."

زندگی خصوصی و عمومی

یکی از مشکلات اساسی که به نظر بسیاری از کارشناسان مسایل اجتماعی منجر می شود فیلم های خصوصی زندگی افراد وارد بازار شده و خریدار بسیار داشته باشد، "تفاوت های عمیق" میان زندگی خصوصی و عمومی افراد و خانواده ها است.

به طور مثال، میان شیوه لباس پوشیدن جوانان، به ویژه دختران، در بیرون از خانه و داخل خانه تفاوت های چشمگیری وجود دارد و حتی ارتباطات این جوانان در بیرون و داخل خانواده از هم بسیار متفاوت است.

با افزایش تلفن های همراه دوربین دار و سایر وسایلی که می تواند به سادگی فیلم برداری و یا عکاسی کند، نگرانی در میان خانواده های افغان از "تجاوز به حریم خصوصی زندگی آنان" شدت می گیرد؛ و این نگرانی زمانی بیشتر مطرح می شود که مسئولان دولتی و ارگانهای ناظر بر امور اجتماعی نیز برنامه مشخصی برای مبارزه با تکثیر چنین فیلمها و عکسها ندارند.