شمار نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به ۴۲ تن رسید

انتخابات در افغانستان، عکس از آرشیو
Image caption انتخابات ریاست جمهوری در بیست و نهم اسد/مرداد برگزار می شود

با پایان زمان تعیین شده برای ثبت نام نامزدهای انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان، شمار نامزدها به ۴۲ تن رسید.

کمیسیون انتخابات افغانستان پنجم تا هجدهم ثور/اردیبهشت را برای ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی/استانی در این کشور اعلام کرده بود. این زمان دیگر تمدید نخواهد شد.

مقام های کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گویند ۴۰ مرد و دو زن شامل فهرست نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری این کشور هستند.

پیش از این شماری از سیاستمداران مطرح افغانستان برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری اعلام تمایل کرده بودند، اما با پایان زمان ثبت نام، نامهای آنها در فهرست نامزدهای انتخابات دیده نمی شود.

انوارالحق احدی، وزیر پیشین مالیه/دارایی، علی احمد جلالی، وزیر پیشین داخله/کشور و زلمی خلیلزاد، سفیر پیشین آمریکا در افغانستان و سازمان ملل، از کسانی هستند که علیرغم ابراز تمایل قبلی شان برای شرکت در انتخابات به عنوان نامزد، ثبت نام نکردند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری کنونی، دکتر عبدالله عبدالله، وزیر پیشین خارجه و اشرف غنی احمدزی، وزیر پیشین مالیه/دارایی، از نامزدهای مطرح در فهرست نامزدان انتخابات هستند.

رمضان بشردوست، عضو مجلس نمایندگان و وزیر پیشین پلان/برنامه ریزی، عبدالسلام راکتی، عضو دیگر این مجلس و از فرماندهان پیشین طالبان، هدایت امین ارسلا، که از او در کابینه افغانستان به عنوان وزیر ارشد نام برده می شود، عبداللطیف پدرام رهبر حزب کنگره ملی، شهنواز تنی، وزیر دفاع دولت به رهبری دکتر نجیب الله، از دیگر نامزدهای شناخته شده این انتخابات هستند.

شهلا عطا، عضو مجلس نمایندگان و فروزان فنا، از نامهای جدید در عرصه سیاست، دو زن نامزد انتخابات ریاست جمهوری هستند.

اما بیشتر کسانی که شامل فهرست نامزدان انتخابات ریاست جمهوری شده اند، شناخته شده نیستند و به نظر بسیاریها در روند انتخابات خیلی تاثیرگذار و جدی نخواهند بود.

شماری از تحلیلگران می گویند ممکن است در نهایت تنها چند نامزد به عنوان نامزدهای جدی با هم به رقابت بپردازند.

در روزهای اخیر گفتگوهای زیادی میان نامزدها و سیاستمداران افغان برای تشکیل ائتلاف ها و موضعگیری های انتخاباتی در جریان بوده است.

احتمالاً این گفتگوها و چانه زنیها در کم کردن شمار نامزدها بی اثر نبوده است. پیش از این گمان اغلب بر این بود که شمار نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری بسیار بیشتر از شمار کنونی خواهد بود.

همچنین مقام های کمیسیون انتخابات می گویند ۲۸۵۳ تن دیگر برای انتخابات شوراهای ولایتی/استانی در ۳۴ ولایت افغانستان نامزد شده اند.

۳۴ عضو مجلس سنای افغانستان، که یک ثلث اعضای این شورا را تشکیل می دهد، هم از میان اعضای این شوراها برگزیده می شود.

مطالب مرتبط