آمار تلفات غیرنظامیان فراه 'مبالغه آمیز' است

خسارات ناشی از بمباران هوایی در فراه
Image caption خسارات ناشی از بمباران هوایی در فراه

نیروهای ائتلاف تحت فرمان آمریکا در افغانستان می گویند در ارائه آمار تلفات غیرنظامیان در غرب این کشور مبالغه شده است.

بر اساس گزارش هایی که روز سه شنبه، پنجم ماه مه، منتشر شد، در پی حمله هوایی نیروهای ائتلاف به مواضع شورشیان در ولسوالی/فرمانداری بالابلوک ولایت فراه شماری از غیرنظامیان کشته شدند.

با آن که تا حال از شمار افراد کشته شده در این حمله آمار دقیقی در دست نیست، اما شماری از مقامهای محلی گفته اند که حدود ۲۰ غیرنظامی در این حمله کشته شدند.

اما ساکنان محلی این آمار را تا بیش از صد نفر گفته اند. آنها همچنین گفته اند که در این حمله شماری زن و کودک نیز جان خود را از دست دادند.

دولت افغانستان هیاتی را با شرکت مقامات افغان و نیروهای ائتلاف به منطقه اعزام کرده تا در باره تلفات غیرنظامیان در این منطقه تحقیق کند.

برخی از مقامات افغان گفته اند تا زمانی که این تحقیقات تکمیل نشده نمی توانند آمار دقیقی در باره شمار افراد کشته شده در این منطقه ارائه کنند.

اما یکی از سخنگویان نیروهای ائتلاف به بی بی سی گفت آماری که تا حال در این مورد ارائه شده "مبالغه آمیز" بوده است.

این سخنگوی نیروهای ائتلاف گفت: "نتایج بررسی ها هنوز به گونه درست روشن نیست. هنوز نمی توان در باره عوامل تلفات غیرنظامیان چیزی گفت. بخشی از بررسی های ما پایان یافته، اما برخی از اعضای هیات هنوز در محل حادثه در حال بررسی قضیه اند."

او افزود: "چیزی که همه جناح های شامل در این تحقیقات به آن باور دارند، این است که در ارائه آمار تلفات غیرنظامیان به گونه آشکارا مبالغه صورت گرفته است."

مقامات افغان می گویند این عملیات پس از آن آغاز شد که یک گروه صد نفری از شورشیان طالبان با حمله به یک پاسگاه پلیس، سه مامور پلیس را کشتند.

براساس گزارش ها، شورشیان پس از آن به یک روستا در نزدیکی این پاسگاه رفتند و سه غیرنظامی را که به گفته آنان برای دولت "جاسوسی" می کردند، به قتل رساندند.

Image caption نقشه ولایت فراه

در جریان عملیات برای سرکوب این شورشیان که به گفته مقامات، در خانه های مسکونی مردم سنگر گرفته بودند، از نیروهای هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا نیز کمک گرفته شد.

کشتار غیرنظامیان در افغانستان از موضوع های به شدت جنجال برانگیز است و مقامات افغان بارها نیروهای بین المللی مستقر در این کشور را به دلیل عدم دقت کافی در اجرای عملیات شان مورد انتقاد قرار داده اند.

انتشار خبر کشته شدن افراد غیرنظامی در ولایت فراه گفتگوهای حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان و باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا را در واشنگتن تحت الشعاع قرار داد.

تلفات غیرنظامیان فراه در داخل افغانستان هم واکنشهای تند و گسترده ای را برانگیخته است. روز گذشته شماری از مردم در ولایت فراه در اعتراض به کشته شدن این افراد دست به تظاهرات زدند.

این تظاهرات در مرکز ولایت فراه به خشونت گرایید و براساس برخی گزارش ها چند تن از تظاهر کنندگان هم زخمی شدند.

مطالب مرتبط