'پنج شورشی' در شمال افغانستان کشته شدند

نقشه قندوز
Image caption ولایت قندوز پیش از این نیز شاهد خشونت هایی بوده است

مقامهای محلی در ولایت قندوز، در شمال افغانستان می گویند در پی عملیات نظامی در این ولایت پنج شورشی کشته و هفت تن دیگر زخمی شده اند.

ژنرال عبدالرزاق یعقوبی، فرمانده پلیس قندوز به بی بی سی گفت این عملیات در بخش هایی از این ولایت، از جمله ولسوالی/فرمانداری "چاردره" علیه ستیزه جویان وابسته به گروه طالبان به راه انداخته شده است.

به گفته آقای یعقوبی این عملیات در پی حمله گروهی از ستیزه جویان به یک واحد گشتزنی نیروهای خارجی مستقر در قندوز آغاز شد.

فرمانده پلیس قندوز گفت که عملیات هنوز هم ادامه دارد و تا حال سه فرد وابسته به گروه طالبان بازداشت شده اند.

ولایت قندوز از ولایت های شمالی افغانستان است که هر از گاهی شاهد خشونت هایی از این دست بوده است. پیش از این نیز از حمله به نیروهای بین المللی و افغان در مواردی گزارش شده بود.

در هفته های اخیر نیروهای امنیتی افغان و بین المللی مستقر در شمال افغانستان عملیات گسترده ای را در برخی از ولایت های شمالی این کشور به راه انداختند.

سرپل، فاریاب و جوزجان از ولایت هایی بود که این عملیات علیه نفوذ شورشیان در آنجا به اجرا درآمد.

این عملیات در پی یک رشته بمب گذاری ها و حملات مسلحانه علیه مقامهای محلی و نیروهای خارجی در شمال افغانستان به راه انداخته شد.

از ولایت پکتیکا، در جنوب شرق افغانستان نیز گزارش شده است که در پی حمله شورشیان به محافظان امنیتی یک شرکت خصوصی امنیتی چند تن زخمی شده است.

مقام های محلی می گویند در این درگیری دست کم دو شورشی و دو مامور پلیس زخمی شدند.

همچنین حمله ستیزه جویان شورشی در پکتیا، ولایت همجوار پکتیکا و ولایت کنر، در شرق افغانستان به نیروهای بین المللی منجر به درگیری میان این نیروها و شورشیان شده است.

اگر چه طالبان مدعی اند که در این درگیریها به نیروهای خارجی تلفاتی وارد کرده اند، اما نیروهای بین المللی مستقر در این مناطق این ادعا را رد کرده اند.

مطالب مرتبط