به روز شده:  20:21 گرينويچ - شنبه 09 مه 2009 - 19 اردیبهشت 1388

جزئیات عملیات هوایی در فراه اعلام شد

فراه

در اعلامیه هیات تحقیق آمده است که شورشیان در این مناطق "از مردم تقاضای پول می کردند" و از آنها به عنوان "سپر انسانی" کار می گرفتند

هیات مشترک دولت افغانستان و نیروهای آمریکایی جزئیاتی را در باره تلفات غیرنظامیان در ولایت فراه، اعلام کرده، اما آماری در این مورد ارائه نکرده است.

ساکنان محلی و برخی از مقامهای افغان روز سه شنبه گذشته، پنجم ماه مه، اعلام کردند که در پی عملیات هوایی نیروهای آمریکایی در این ولایت بیش از صد تن کشته شدند.

اما سخنگویان نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان این آمار را "مبالغه آمیز" خواندند و اعلام آمار نهایی را منوط به پایان یافتن تحقیقات در این مورد دانستند.

گفتگو با کامبیز فتاحی در دفتر واشنگتن بی بی سی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در تازه ترین اعلامیه هیات مشترک دولت افغانستان و نیروهای آمریکایی، که روز چهارشنبه برای تحقیق به منطقه اعزام شدند، هم آماری در این مورد ارائه نشده است.

در این اعلامیه آمده است: "تیم مشترک تحقیقاتی تایید می کند که تعدادی از افراد غیرنظامی در عملیات کشته شده اند، ولی هنوز هم به گونه دقیق مشخص نیست که کدام یک از کشته شدگان جنگجویان طالبان و کدام ها افراد غیرنظامی بودند، زیرا تمام کشته شدگان دفن شده اند."

در این اعلامیه همچنین آمده است که این هیات سه محل را بررسی کردند که در آن "هفت گور جداگانه و دو گور دسته جمعی" وجود داشته و شمار اجساد دفن شده در آنها مشخص نبوده است.

حامد کرزی

آقای کرزی از آمریکا خواسته است که حملات هوایی را در کشور متوقف کند

هیات مشترک می گوید عملیات هوایی نیروهای آمریکایی در پی درخواست نیروهای امنیتی افغان در منطقه های "شیوان، گرانه و گنج آباد" ولایت فراه انجام شد.

بر اساس این اعلامیه شماری از شورشیان وابسته به گروه طالبان، که شماری از ستیزه جویان خارجی هم با آنها بودند، در روستاهای گنج آباد و گرانه تجمع کردند و نیروهای پلیس را در منطقه شیوان مورد حمله قرار دادند.

در اعلامیه همچنین آمده است که شورشیان در این مناطق "از مردم تقاضای پول می کردند" و از آنها به عنوان "سپر انسانی" کار می گرفتند.

هیات در اعلامیه خود گفته است که نیروهای پلیس و ارتش افغانستان و همچنین نیروهای ائتلاف تحت فرمان آمریکا به درخواست والی فراه، عملیاتی را برای بیرون کردن ستیزه جویان از این روستاها به راه انداختند.

به گفته این هیات، شورشیان حملات خود را از "چهار طرف" علیه نیروهای افغان و ائتلاف برای چند ساعت ادامه دادند. اعلامیه هیات می افزاید که جنگنده های ائتلاف در پی شدت یافتن درگیری و درخواست حمله هوایی به مواضع شورشیان، چند نقطه را بمباران کردند.

در این اعلامیه همچنین آمده است: "تحقیقات بیانگر آن است که ساکنان روستاها در چند خانه برای حفاظت از جانهای خود پناه برده بودند. همچنین گزارشها حاکی از آن است که جنگجویان طالبان مردم را قصداً در خانه ها جمع کردند و از همانجا به نیروهای امنیتی افغان و ائتلاف حمله می کردند."

با این حال هیات تحقیق و بررسی می گوید که به تحقیقات خود در این مورد ادامه می دهند و جزئیات بیشتر را به اطلاع عموم می رسانند.

نقشه ولایت فراه

نقشه ولایت فراه

این در حالی است که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان روز گذشته، ۱۸ ثور، در آمریکا از دولت این کشور خواست که حملات هوایی را در افغانستان متوقف کند.

آقای کرزی، که با شبکه خبری سی ان ان گفتگو می کرد گفت:‌ "ما خواستار پایان این عملیات هستیم ... پایانی برای همه حملات هوایی."

او همچنین با رد گزارش های نظامیان آمریکایی که بعضی از تلفات روز سه شنبه را ناشی از اقدام طالبان به کشتن مردم بعد از بمباران دانسته اند، تاکید کرد که "همه قربانیان به طور قطع در حمله هوایی نیروهای آمریکایی کشته شدند."

آقای کرزی گفت: "ما اعتقاد داریم که حملات هوایی راه موثری برای مبارزه با تروریسم نیست، حملات هوایی تلفات غیرنظامی به همراه دارد و به نفع آمریکا نیست و برای افغانستان هم خوب نیست."

تلفات غیرنظامیان در ولایت فراه در رسانه ها و محافل سیاسی داخل افغانستان هم در روزهای اخیر واکنشهای تند و گسترده ای را به دنبال داشته است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.