سقوط هواپیما در غزنی و درگیری در پکتیا

هواپیمای بدون سرنشین
Image caption منابع نیروهای خارجی در افغانستان تا حال باره سقوط هواپیمای خود در غزنی چیزی نگفته اند

یک هواپیمای بدون سرنشین نیروهای خارجی در غزنی سقوط کرده و به گفته مقامات محلی پنج شورشی در پکتیا در جنوب شرق افغانستان کشته شده اند.

خیالباز شیرزی، فرمانده پلیس غزنی گفت این هواپیما روز جمعه، ۱۸ ثور/اردیبهشت بر فراز منطقه قره باغ در جنوب غرب شهر غزنی در حال پرواز بود و به دلیل "خرابی هوا" سقوط کرد.

آقای شیرزی گفت این هواپیما برای اجرای یک ماموریت استخباراتی/اطلاعاتی به پرواز در آمده بود. او همچنین تاکید کرد که کسی در سقوط آن دست نداشته است.

اما یک سخنگوی گروه طالبان مدعی است که این هواپیما، هواپیمای بدون سرنشین نه بلکه یک هلیکوپتر بود که توسط افراد این گروه سقوط داده شد.

این سخنگوی طالبان همچنین گفت که این، به گفته او، هلیکوپتر حامل مواد سوخت بود که آن را به نیروهای بین المللی انتقال می داد.

منابع نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان تا حال در این مورد ابراز نظری نکرده اند.

درگیری در پکتیا

Image caption نقشه ولایت پکتیا

در همین حال مقامهای محلی در جنوب شرق افغانستان می گویند در پی حمله شورشیان به یک اداره محلی در ولایت پکتیا، دست کم پنج شورشی کشته شدند.

عزیز احمد وردک، فرمانده پلیس پکتیا به بی بی سی گفت شورشیان وابسته به گروه طالبان نیمه شب گذشته ساختمان ولسوالی/فرمانداری "احمدخیل" را مورد حمله قرار دادند.

آقای وردک گفت این حمله با مقاومت دو ساعته پلیس مواجه شد و در پی آن دست کم پنج شورشی کشته و شماری دیگر زخمی شدند. به گفته او، اجساد کشته شدگان و افراد زخمی به دست پلیس افتاده اند.

فرمانده پلیس پکتیا همچنین گفت که در این درگیری چهار مامور پلیس هم زخمی شدند. او وضع سلامتی آنان را خوب توصیف کرد.

در همین حال نیروهای ناتو در جنوب شرق افغانستان گفته اند که در این درگیری شورشیان را مورد حمله هوایی قرار دادند و ۲۰ شورشی را کشتند.

در حالی است که آقای وردک می گوید در این درگیری نیروهای ناتو شرکت نکردند.

اما گروه طالبان می گوید افراد وابسته به این گروه شب گذشته ساختمان ولسوالی را تصرف کردند، اما بامداد امروز، در پی بمباران جنگنده های ناتو محل را ترک کردند.

یک سخنگوی طالبان مدعی است که در این درگیری ۱۰ مامور پلیس کشته شدند، اما مقامات دولتی این ادعا را رد کرده اند.

مطالب مرتبط