روزنامه های کابل: شنبه، ۱۹ ثور

پایان زمان ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی/استانی افغانستان مهمترین موضوع بازتاب یافته در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

زمان ثبت نام نامزدهای انتخابات عصر روز جمعه، ۱۸ ثور/اردیبهشت پایان یافت و ۴۲ تن برای انتخابات ریاست جمهوری و ۲۸۵۳ تن دیگر برای انتخابات شوراهای ولایتی ثبت رسماً ثبت نام کردند.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود نوشته است که گفتگوها میان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در روزهای اخیر "ثمر بخش نبود" و نتوانست فهرست نامزدهای این انتخابات را کوتاه کند.

به نظر روزنامه، شمار کنونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری با "جغرافیا، اوضاع و احوال سیاسی و اجتماعی" افغانستان سازگار نیست و حتی به تعبیر نویسنده، سطح آگاهی و سواد رای دهندگان هم اجازه نمی دهد که در مورد نامزدهای مورد نظر خود شناخت کافی بیابند.

به عقیده نویسنده، این که افراد و گروههای مختلف سیاسی نمی توانند از "منافع شخصی، گروهی و نژادی" خود بگذرند و در محور اهداف مشترک فعالیت های خود را سازماندهی کنند، بیانگر "عمق مشکلات، نارسایی ها و ناسازگاریهای اجتماعی و سیاسی" در کشور است.

روزنامه راه نجات هم به این باور است که تعدد نامزدهای انتخابات، مردم را با سردرگمی و تردید در انتخاب نامزد اصلح مواجه خواهد کرد.

اما نویسنده با این همه معتقد است که مردم با تجربه دو انتخابات در گذشته گامهای قابل توجهی را برای نهادینه کردن دموکراسی و ایجاد حکومتی مردمی در کشور برداشته اند.

روزنامه همچنین ابراز امیدواری کرده است که مردم با آگاهی و تجربه بیشتر وارد میدان شوند و "سرنوشت جدیدی" را برای آینده خود رقم بزنند.

اما ماندگار نوشته است که بحث های انتخاباتی در شهرها و روستهای کشور با "بی علاقگی مشهودی" همراه است. روزنامه دلیل این موضوع را "ناامیدی مردم از اوضاع کشور" می داند.

به نظر نویسنده ماندگار، مردم پنج سال پیش با "یک دنیا امید و آرزو" برای افغانستانی دور از جنگ و بدبختی به پای صندوق های رای رفتند، اما امروز آنها "با نیشخندی خود را به تمسخر می گیرند که چه ساده انگارانه آن قدر خوش خیال بودند."

نویسنده می افزاید که امروز دیدگاه مردم در مقایسه با هفت سال پیش "خیلی تغییر کرده است"، اما آن چه که به عقیده او تغییر نکرده، "اوضاع کشور" است. ماندگار در ادامه همچنین نوشته که کمتر نامزدی در انتخابات است که در باره آن چه که مردم می خواهند، به گونه واقعی و دقیق فکر کند.

هشت صبح کشتار غیرنظامیان در ولایت فراه، در غرب افغانستان را موضوع سرمقاله خود قرار داده و آن را در ادامه حوادث مشابه در کشور دانسته- چیزی که نویسنده آن را " تراژیدی ناتمام" خوانده و به شدت مورد انتقاد قرار داده است.

نویسنده با لحن انتقادآمیزی نوشته است که نه روی دادن این گونه حادثه ها در کشور تازه است و نه اعلام خبر تحقیق از سوی هیات اعزامی دولت در این مورد.

روزنامه همچنین انتقاد کرده است که بحثها و اعتراضهای دولت افغانستان در مورد توقف تلفات غیرنظامیان تا حال هیچ نتیجه ای نداده و "به فراموشی سپرده شده است". هشت صبح افزوده که دولت این موضوع را با جدیت پیگیری نکرده و با دردهای مردم "بیگانه" است.

روزنامه ویسا هم کشتار غیرنظامیان در ولایت فراه را به شدت مورد انتقاد قرار داده و آن را ناشی از "حمله خودسرانه" نیروهای خارجی دانسته است.

نویسنده ویسا نیروهای خارجی را مورد انتقاد قرار داده که به قوانین، فرهنگ و سنت های اجتماعی افغانستان احترامی قایل نیستند و تنها به اصول نظامی خود پایبندند.

نویسنده دولت افغانستان را هم به باد انتقاد گرفته است که در مورد کشتار غیرنظامیان تنها به "فیصله های روی کاغذ" اکتفا کرده و به راه حل اساسی برای توقف تلفات غیرنظامیان کمتر فکر کرده اند.

روزنامه دولتی انیس دستور اخیر نخست وزیر پاکستان برای "حذف" مراکز طالبان در این کشور را مهم دیده و نوشته که پیشروی آنان در میدانهای جنگ نه تنها امنیت پاکستان بلکه امنیت کشورهای منطقه را با تهدید مواجه کرده است.

به نظر انیس، این دستور با "انگیزه های متعدد" صادر شده است. مذاکرات ریچارد هولبروک، نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان و گفتگوهای سه جانبه رهبران این سه کشور در واشنگتن را از دلائل موثر بر صدور این دستور دانسته است.

روزنامه در ادامه نوشته که نه تنها همکاری آمریکا بلکه همکاری کشورهای منطقه و جهان با پاکستان برای مبارزه با شورشیان ضروری است. به عقیده انیس، پاکستان به تنهایی توانایی به سر رساندن این مبارزه را ندارد.

مطالب مرتبط