روزنامه های کابل: 20 ثور، نامزدهای انتخابات

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به تحلیل و بررسی فهرست نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و تلفات غیرنظامیان در افغانستان پرداخته اند.

"بدآموزی، میراث ماندگار یک رئیس جمهور"، تیتر اول روزنامه هشت صبح است که در آن نوشته الگوی حکومت داری حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان باعث شده تا نوع نگاه به جایگاه ریاست جمهوری در سطح "تحقیرآمیزی" پایین بیاید و هر فرد اهل "کوچه و بازار" خود را شایسته این مقام بداند.

روزنامه همچنین در سرمقاله خود نوشته است که خیلی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری "ناشناخته و برخی بی برنامه و بعضی دارای سابقه شک برانگیزند". البته به نظر نویسنده حساب "چند تن معدودی که حداقل بدنام نیستند و برای مردم قابل اعتمادند"، جداست.

هشت صبح روند انتخابات را در کل "مایوس کننده" خوانده و در ادامه سرمقاله خود افزوده است که مردم نمی دانند چه کسی را بر اساس چه معیاری انتخاب کنند.

روزنامه آرمان ملی هم در "سخن روز" خود نوشته است که شرکت همه نامزدهایی که برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده اند، در انتخابات برای کمیسیون انتخابات و رای دهندگان "درد سر" می آفریند.

به نظر نویسنده "شرایط ساده ای" که در قانون برای نامزدهای انتخابات وضع شده، باعث شده که شمار زیادی از افراد نامزد انتخابات ریاست جمهوری شوند.

نویسنده تاکید کرده است که برای رسیدن به "یک نتیجه مطلوب" باید شمار نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری کم شود. روزنامه از کمیسیون انتخابات خواسته که برای "شمار معدودی" شانس شرکت در انتخابات بدهد.

روزنامه ویسا هم به همین موضوع پرداخته و نوشته است که شرایط ساده وضع شده در قانون نباید دلیل آن شود که چند میلیون نفری که ممکن است واجد این شرایط باشند، همه به عنوان نامزد در انتخابات شرکت کنند.

به نظر ویسا شماری از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری تنها برای این نامزد شده اند که فقط نام آنها در فهرست نامزدهای این انتخابات شامل شود.

ویسا در ادامه افزوده است که رهبری کشور مساله ای عادی نیست که هر کسی خود را اهل آن بداند. روزنامه همچنین از این ابراز نگرانی کرده است که "دستان مرموزی" وارد رهبری کشور شود، اما نویسنده در این مورد توضیح بیشتری ارائه نکرده است.

روزنامه ماندگار عکس پیرمرد گدایی را، که دست خود را برای درخواست کمک دراز کرده، در صفحه نخست خود چاپ کرده و روی آن با خط درشتی نوشته است: "با این دست رای بدهم؟"

اما روزنامه در مطلب اصلی خود نوشته است که شمار زیادی از کسانی که خود را برای رهبری افغانستان نامزد کرده اند، در ردیف "کم اقبالان" قرار دارند.

نویسنده حامد کرزی، دکتر عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی را از نامزدهای جدی انتخابات ریاست جمهوری دانسته و افزوده است که آنها "تا آخر" با هم رقابت خواهند کرد.

روزنامه نخست سایه "قومیت" در انتخابات را مایه نگرانی دانسته و افزوده است که این موضوع برگزاری عادلانه انتخابات را به چالش خواهد کشید.

به نظر روزنامه، "سی سال بحران، نابسانی سیاسی و برخوردهای قومی سران دولت در گذشته" باعث شده که نوع نگاه هر فردی در افغانستان نه به عنوان یک شهروند، بلکه فردی به وابسته به یک قوم تبارز کند.

نخست در ادامه مطلب خود تاکید کرده است که مردم باید به برنامه های نامزدهای انتخابات توجه کنند، "به کسانی رای بدهند که ملی فکر کنند و ملی تصمیم بگیرند."

تلفات غیرنظامیان

روزنامه های دولتی انیس، اصلاح و هیواد با اشاره به سخنان اخیر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان مبنی بر قطع حملات هوایی در این کشور، تاکید کرده اند که تاکتیکهای مبارزه با تروریسم باید تغییر کند.

اصلاح نوشته که عملیات و حملات هوایی راه موثر مبارزه با تروریسم نیست. به نظر روزنامه این نوع حملات باعث کشتار غیرنظامیان می شود و زمینه سربازگیری را برای شورشیان بیشتر فراهم می کند.

به نظر انیس، حملات هوایی و تلفات غیرنظامیان "بدبینی" علیه نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان را در افکار عمومی این کشور بیشتر می کند.

هیواد تاکید کرده است که نیروهای بین المللی بجای استفاده از حملات هوایی راه های دیگری را در مبارزه با شورشیان در پیش گیرند و به حمایت مردمی در این مبارزه بیشتر توجه کنند.

روزنامه اراده عکس یک دختر هشت ساله را در صفحه نخست خود چاپ کرده که صورتش سوخته به نظر می رسد. به نوشته روزنامه صورت این دختر در اثر پرتاب موشک توسط نیروهای ناتو در ولایت کاپیسا در شمال کابل سوخته است.

روزنامه همچنین به نقل از پزشکان نوشته است که سوختگی صورت این دختر ناشی از رسیدن مواد "شیمیایی" به آن بوده است.

پیش از این برخی از رسانه ها گزارش کرده بودند که نیروهای بین المللی در افغانستان از "فسفر سفید" در مبارزه با شورشیان کار می گیرند، اما این نیروها این گزارشها را رد کرده اند.

مطالب مرتبط