انفجار در ننگرهار 'هشت غیرنظامی' را کشت

نقشه ننگرهار
Image caption افراد کشته شده برای یک شرکت ساختمانی کار می کردند

وزارت داخله افغانستان می گوید در پی انفجار بمب جاسازی در کنار جاده در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان هشت کارگر کشته شدند.

این وزارت در اعلامیه ای گفته است که این بمب زمانی منفجر شد که موتر/خودرو حامل این کارگران بامداد امروز، ۲۰ ثور/اردیبهشت، در ولسوالی/فرمانداری "ده بالا" برخورد کرد.

وزارت داخله می گوید این کارگران برای یک شرکت ساختمانی کار می کردند و همه افغان بودند.

بر اساس این اعلامیه، انفجار کار "تروریستان" بوده است. مقامهای دولت افغانستان شورشیان مخالف دولت را با این عنوان یاد می کنند.

مقامهای دولت افغانستان همواره گروههای شورشی را مورد انتقاد قرار می دهند که با بمبگذاری و حملات انتحاری باعث کشته شدن افراد غیرنظامی می شوند.

پیش از این سازمان ملل نیز اعلام کرده بود که شورشیان مسئول کشتار شمار بیشتر افراد غیرنظامی در افغانستان هستند. بر اساس آماری که این سازمان اواخر ماه حوت/ اسفند سال گذشته منتشر کرد، در کل ۲۱۱۸ غیرنظامی در سال ۲۰۰۸ میلادی در افغانستان کشته شدند.

سازمان ملل در این گزارش شورشیان مسلح مخالف دولت را مسئول کشتار ۵۵ درصد این غیرنظامیان دانست.

این سازمان همچنین گفت که نیروهای افغان و خارجی هم مسئول تلفات ۳۹ درصد دیگر بوده اند. اما ناتو این آمار را رد کرده است.

سازمانهای مدافع حقوق بشر تا حال بارها از طرفهای درگیر در افغانستان خواسته اند که برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان تلاش بیشتری به خرج دهند.

پییر کراهنبول، رئیس بخش اجرایی کمیته بین المللی صلیب سرخ ماه حوت/اسفند گذشته در سفری به کابل اعلام کرد که از گروه طالبان خواسته است که از حملات انتحاری در محلات پررفت و آمد، جاسازی مین های کنار جاده و پرتاب موشک به محلات مسکونی خودداری کنند.

به نظر آقای کراهنبول فعالیتهایی از این دست باعث کشتار غیرنظامیان می شود.

این مقام صلیب سرخ از نیروهای خارجی مستقر در افغانستان هم خواسته بود که در عملیات خود از دقت بیشتری برای جلوگیری از تلفات غیرنظامی کار بگیرند.

مطالب مرتبط