'بیش از صد نفر' در سیلابهای افغانستان کشته شدند

سیلاب در افغانستان (عکس از آرشیو)
Image caption سیلاب در افغانستان در سالهای گذشته نیز تلفات زیادی به همراه داشت

براساس آمار رسمی، تعداد افرادی که در اثر جاری شدن سیل در افغانستان ظرف روزهای اخیر کشته شده اند، به بیش از صد نفر افزایش یافته است.

اداره مبارزه با حوادث طبیعی در افغانستان هفته پیش این تلفات را بیش از پنجاه نفر اعلام کرده بود.

به گفته مسئولان این اداره، سیلاب ها در شمال، غرب و شرق افغانستان، صدها خانه مسکونی را نیز ویران کرده و دهها خانواده با مشکلات جدی روبرو کرده است.

مقامات در افغانستان هفته پیش به دلیل افزایش تلفات و خسارات ناشی از سیلابها، در بخشهای از این کشور وضعیت اضطرار اعلام کردند.

محمد اسلم سپاس، معاون اداره ملی مبارزه با حوادث طبیعی گفت: "حالت اضطرار به این معنی است که تمام ادارات، سازمانهای غیردولتی و بخشهای سازمان ملل، که کارشان رساندن کمک های بشر دوستانه است، آماده باشند و در هر ولایت، ولسوالی و روستایی که سیلاب می آید و خساراتی که به بار می آورد، به صورت فوری پاسخ گویند."

ولایتهای تخار، بدخشان، بغلان، سمنگان، پنجشیر، پروان، فاریاب، بامیان، غزنی، هرات و کابل از جمله ولایتهایی هستند که ظرف هفته های اخیر شاهد سیلاب بوده اند.

همچنین وقوع دو زمین لرزه پی هم در ۲۸ حمل/فروردین در شرق افغانستان جان بیش از بیست تن را گرفت و دهها نفر دیگر را زخمی کرد.

سیلاب، ریزش برف و زمین لرزه در افغانستان پیش از این نیز در بیشتر موارد با تلفات و خسارات زیادی همراه بوده است.

نگرانی و خوشبینی

در حالی که نگرانی ها در مورد تلفات ناشی از سیلاب در افغانستان افزایش یافته، در بخشهای از این کشور، این امیدواری برای کشاورزان افغان بوجود آمده که باران های پی هم هفته های اخیر محصولات زراعتی را در این کشور، بیشتر خواهد کرد.

سازمان خوار و بار جهانی نیز بارانهای پی هم را در افغانستان برای بهبود محصولات کشاورزی این کشور موثر خوانده است.

مقامات این سازمان گفته اند که امسال محصولات کشاورزی در این کشور در مقایسه با سال گذشته ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت.

افغانستان در چند سال اخیر به دلیل خشکسالی های پی هم با کمبود مواد خوراکی روبرو بوده و این کشور مجبور به وارد کردن مقدار قابل توجهی مواد خوراکی از کشورهای خارجی شد.

دولت افغانستان بهبود زراعت را در فهرست اولویتهای کاری خود قرار داده و صدها میلیون دلار را برای توسعه و بهبود کشاورزی در این کشور اختصاص داده است.

مطالب مرتبط