آمریکا حملات هوایی در افغانستان را مورد بازبینی قرار می دهد

ژنرال پتریوس
Image caption ژنرال پتریوس گفت یک ژنرال را مسئول بررسی مساله کرده است

یک فرمانده ارشد نظامی آمریکا اعلام کرده است که استفاده ارتش این کشور از حملات هوایی در عملیات افغانستان مورد بازبینی قرار خواهد گرفت.

ژنرال دیوید پتریوس سرپرست واحد موسوم به "فرماندهی مرکزی آمریکا" که منطقه خاور میانه و آسیای میانه را در بر می گیرد گفت که "اقدامات تاکتیکی" نباید اهداف استراتژیک در افغانستان را تضعیف کند.

وی پس از آن اظهار نظر می کرد که حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان گفت حملات هوایی که منجر به مرگ غیرنظامیان می شود به نبرد علیه تروریسم صدمه می زند.

واشنگتن بار دیگر نسبت به مرگ اخیر غیرنظامیان در ولایت فراه ابراز پشیمانی کرده است اما حملات هوایی از این نوع در آینده را مردود ندانست.

روز یکشنبه صدها دانشجو در کابل پایتخت افغانستان علیه حمله هوایی هفته گذشته علیه طالبان در ولایت فراه تظاهرات کردند.

منابع افغان گفته اند که نزدیک به 150 نفر غیرنظامی در آن حمله کشته شده اند اما آمریکا این رقم را قبول ندارد و آن را اغراق آمیز دانسته است.

افغانستان از اولویت های سیاست خارجی دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکاست و نیروهای این کشور با شورش طالبان که بیش از پیش به شیوه های خشن متوسل می شود روبرو هستند.

آمریکا درحال اعزام 21 هزار نیروی اضافی به آن کشور است تا به 38 هزار سرباز آمریکایی که از قبل در آنجا مستقر بوده اند ملحق شوند.

ژنرال پتریوس که مسئول عملیات در منطقه است به کانال خبری "فاکس نیوز" گفت که او یک ژنرال "با تجربه زیاد در عملیات متعارف و ویژه" را برای سفر به افغانستان و بررسی مساله حملات هوایی "به شکلی وسیعتر" انتخاب کرده است.

وی گفت که این افسر نظامی - که از او نام نبرد - کمک خواهد کرد تا اطمینان حاصل شود که "اقدامات تاکتیکی ما اهداف استراتژیک ما را تضعیف نکند."

وی افزود: "این اساسا محاوره ای است که پرزیدنت کرزی و من دیروز در مورد این موضوع خاص داشتیم."

ژنرال پتریوس همچنین گفت که طالبان به خاطر حمله به نیروهای آمریکایی با پناه گرفتن در منازل مسکونی گناه بزرگی مرتکب می شوند و گفت به نظر می رسد که پیکارجویان غیرنظامیان را وادار کرده بودند در خانه هایشان بمانند.

'منزجر'

آقای کرزی پس از گفتگو با صدراعظم آلمان در برلین گفت که باید از مرگ غیرنظامیان پرهیز شود.

Image caption تظاهرکنندگان آمریکا را "بزرگترین تروریست جهان" خواندند

آقای کرزی در یک کنفرانس خبری گفت: "تلفات غیرنظامیان البته یک مساله خیلی جدی برای مردم افغانستان است، و همچنین مساله ای جدی برای متحدان ما."

وی افزود: "این چیزی است که مردم افغانستان می خواهند به شکلی موثر و سریعتر به آن رسیدگی شود."

در تظاهرات کابل دانشجویان نوارهایی از جمله حاوی این شعار که آمریکا "بزرگترین تروریست جهان است" حمل می کردند.

تظاهرکنندگان همچنین خواهان محاکمه مسئولان مرگ غیرنظامیان در فراه شدند.

در بیانیه تظاهرکنندگان که توسط خبرگزاری فرانسه نقل شد آمده بود: "مردم ما از سر بریدن ها و بمبگذاری های انتحاری طالبان منزجر هستند. از سوی دیگر، قتل عامل غیرنظامیان توسط نیروهای آمریکایی جنایتی است که مردم ما فراموش نخواهند کرد."

ژنرال جیمز جونز مشاور امنیت ملی آقای اوباما گفت که آمریکا تلاش هایش برای محدود کردن تلفات غیرنظامیان را "دو برابر" خواهد کرد اما افزود که نمی تواند با ممنوع کردن حملات هوایی عملیات نیروهای خود در افغانستان را مختل کند.

آقای جونز به شبکه "ای بی سی" گفت: "اگر یک دستمان پشت سرمان بسته باشد نمی توانیم بجنگیم."

حمله فراه چند ساعت قبل از اجلاس سه جانبه آمریکا، افغانستان و پاکستان در روز چهارشنبه انجام شد و آن را تحت الشعاع قرار داد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده در ابتدای این جلسه با ابراز تاسف شدید از تلفات غیرنظامیان از تلاش آمریکا برای پیشگیری از مرگ افراد بی گناه در آینده خبر داد.

مقام های نظامی آمریکا و افغانستان در حال تحقیق درباره حادثه ولایت فراه هستند تا ببینند چند تن از کشته شدگان از شبه نظامیان شورشی بوده اند.

آمریکا میزان تلفات اعلام شده به وسیله منابع افغان را اغراق آمیز می داند ولی خود آماری عرضه نکرده است.

مطالب مرتبط