احتمال استفاده از فسفر سفید در فراه بررسی می شود

فراه
Image caption "این که آیا در این عملیات از فسفر سفید استفاده شده یا نه، در مرحله گمان و شک است"

کمیسیون حقوق بشر افغانستان می گوید تحقیقات را در باره احتمال استفاده از "فسفر سفید" در عملیات هوایی در فراه، در غرب افغانستان آغاز کرده است.

پیش از این برخی از رسانه ها از احتمال استفاده از این ماده توسط نیروهای آمریکایی در ولسوالی/فرمانداری بالابلوک گزارش داده بودند.

به گفته برخی از مقامهای محلی، در این عملیات بیش از صد تن کشته شدند، اما نیروهای آمریکایی آماری که مقامات افغان و ساکنان محلی در مورد تلفات غیرنظامیان در عملیات فراه ارائه کردند را "مبالغه آمیز" خواندند.

فرید حمیدی، عضو کمیسیون حقوق بشر افغانستان به بی بی سی گفت تا حال به درستی مشخص نیست که از فسفر سفید در این عملیات استفاده شده باشد، ولی این کمیسیون گروهی را برای تحقیق در این مورد به منطقه فرستاده است.

آقای حمیدی گفت: "این که آیا در این عملیات از فسفر سفید استفاده شده یا نه، در مرحله گمان و شک است."

او افزود: "همکاران ما در این مورد تحقیق می کنند و فعلاً هم در منطقه هستند. تثبیت این مساله به یک سلسله تحقیقات حرفه ای نیاز دارد. ولی تا زمانی که تحقیقات تکمیل نشود و نظریات حرفه ای در این مورد جمع آوری نشود، ما نمی توانیم در مورد رد یا تایید این مساله چیزی بگوییم."

آقای حمیدی گفت گروه تحقیق کمیسیون حقوق بشر تا حال چهار کودک را در بیمارستانی در شهر هرات دیده که آثار سوختگی در بدن آن ها دیده شده است.

دکتر عارف جلالی، مسئول بخش سوختگی بیمارستان هرات هم به بی بی سی گفت که در افرادی که به این بیمارستان مراجعه کرده اند، نشانه های سوختگی ناشی از رسیدن آتش فسفر سفید مشخص نیست.

آقای جلالی گفت: "ما با بیماران خود مثل دیگر بیماران سوختگی برخورد کردیم. البته موجودیت فسفر در بمب هایی (که در بالابلوک استفاده شدند) قطعی نیست. این احتمال هست که رسانه ها آن را انعکاس دادند و گروه هایی که در این راستا تحقیق کردند آن را بزرگ کردند."

دکتر جلالی گفت که پدر سه کودکی که در بیمارستان هرات بستری هستند به او گفته است که بمب هایی که در بالابلوک فرود آمدند، با بمب های دیگر فرق داشتند آقای جلالی به نقل از این مرد گفت که این بمب ها آتش زا بوده اند.

نیروهای آمریکایی استفاده از فسفر سفید در افغانستان را به شدت رد کرده اند. الیزابت متیس، یکی از سخنگویان ارتش آمریکا در افغانستان گفت: "نیروهای ائتلاف در هیچ سلاحی، که با آن افراد را هدف قرار می دهند، فسفر سفید را بکار نمی برند."

روز یکشنبه نیروهای آمریکایی در اعلامیه ای گفتند که زخم ها و سوختگی های بدن برخی از افراد در ولایت فراه ناشی انفجار گازهایی بوده است که شورشیان طالبان آنها را منفجر کرده بودند.

در این اعلامیه آمده است: "پزشکان افغان (به گروه تحقیقاتی مشترک ارتش افغانستان و ائتلاف) گفتند: این زخم ها می تواند بر اثر انفجار بمب های دستی و انفجار ذخیره های گاز پروپان به وجود آمده باشد."

مطالب مرتبط