روزنامه های کابل: دوشنبه ۲۱ ثور

تلفات و خسارات ناشی از جاری شدن سیلاب در افغانستان و ممنوعیت کار زنان مهاجر افغان در ایران، از موضوع های عمده بازتاب یافته در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

انیس، روزنامه دولتی نوشته است که اگر به آسیب دیدگان سیلابهای اخیر در مناطق مختلف افغانستان رسیدگی نشود، ممکن است آنها با "فاجعه گرسنگی " مواجه شوند.

اداره مبارزه با حوادث طبیعی افغانستان اخیراً اعلام کرد که تلفات ناشی جاری شدن سیلاب در این کشور به بیش از صد تن رسیده است.

بسته شدن راه ها، تخریب شدن خانه ها و زمین های زراعتی، از مشکلات عمده ای است که به نوشته نویسنده انیس، سیلاب در برخی از ولایت های افغانستان بجا گذاشته است.

روزنامه در ضمن ابراز امیدواری کرده است که بارش باران در هفته های اخیر باعث افزایش محصولات کشاورزی در سال جاری خورشیدی خواهد شد.

روزنامه افغانستان هم در سرمقاله خود نوشته است که بارانهای اخیر در میان مردم افغانستان هم "بیم" و هم "امید" به وجود آورده است.

به نظر نویسنده این باران ها از یک سو افزایش "رزق و روزی" متکی به کشاورزی مردم را در پی دارد که باعث امیدواری آن ها شده و از سوی دیگر افزایش تلفات و خسارات ناشی از جاری سیلاب مردم را نگران کرده است.

روزنامه به گونه تلویحی دولت را مورد انتقاد قرار داده که با توجه به وضعیت جغرافیایی و امکانات موجود "اقدامات پیشگیرانه" برای جلوگیری از تلفات و خسارات ناشی از سیلاب انجام نداده است. روزنامه همچنین افزوده که دولت برای آسیب دیدگان سیلاب ها کمک فوری نفرستاده است.

استفاده از 'فسفر'؟

روزنامه ویسا در سرمقاله خود انتشار گزارشهایی مبنی بر استفاده از مواد شیمیایی، از جمله "فسفر" در حملات هوایی اخیر در ولایت فراه را مهم دیده است.

به نوشته ویسا، در این گزارشها آمده است که نیروهای بین المللی در این حملات از سلاحهایی کار گرفتند که حاوی فسفر بوده است.

اما نیروهای بین المللی در افغانستان این گزارشها را رد کرده اند و در اعلامیه ای گفته اند که شورشیان در این منطقه از "گاز پروپان" کار گرفتند و برخی از زخمیان ولایت فراه در پی انفجار این گاز دچار سوختگی شدند.

ویسا با لحن تندی از نیروهای بین المللی خواسته است که "دیگر به ایجاد ترس، مغرور شدن به قدرت و تکنولوژی" خود پایان دهند. نویسنده همچنین تاکید کرده است که این نیروها از حملات هوایی و استفاده از سلاح های سنگین هم خوددداری کنند.

محدودیت در کار مهاجران افغان

روزنامه دولتی اصلاح با توجه به محدودیتهای تازه در استخدام مهاجران زن افغان در ایران، تاکید کرده است که این موضوع نیاز به توجه دارد.

اخیراً دولت ایران استخدام زنان افغان در کار را "غیرقانونی" اعلام کرد و به کارفرمایان ایرانی هشدار داد که اگر زنان بدون مجوز کار را استخدام کنند، مجازات خواهند شد.

اصلاح همچنین نوشته که این محدودیت ها زمانی اعلام می شود که افغانستان خود با مشکلات فراوانی، از جمله ناامنی، بیکاری و خشکسالی مواجه است.

روزنامه از سازمان ملل و سازمانهایی که در زمینه کمک به مهاجران کار می کنند، درخواست کرده است که به مشکلات مهاجران، به ویژه زنان مهاجر در ایران توجه و راه حل موثری برای آن جستجو کنند.

روزنامه نخست نوشته است که دولت ایران "بدون توجه به مفاد پیمانهای بین المللی" بر پناهجویان افغان "اعمال فشار" و آنها را از کشور خود به گونه "اجباری" اخراج می کند.

به نظر نخست، از لحاظ حقوقی و بر اساس پیمان های بین المللی که ایران هم به آنها پیوسته، این کار دولت این کشور "غیرقانونی" است.

نویسنده نخست دولت افغانستان را هم مورد انتقاد قرار داده که با آن که می داند که این کار دولت ایران "غیرقانونی" است، برای جلوگیری از اعمال فشار بر مهاجران افغان در این کشور اقدام چندانی تا حال نکرده است.

مطالب مرتبط