'تخطی' در روند ثبت نام نامزدهای انتخابات افغانستان

انتخابات افغانستان (عکس از آرشیو)

یک نهاد ناظر بر انتخابات در افغانستان، چندین مورد تخطی را گزارش داده که به گفته مسئولان این نهاد، در جریان ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی صورت گرفته است.

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان می گوید شماری از نامزدهای شورای ولایتی از سوی افراد قدرتمند تهدید شده اند و شماری از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری نیز به گفته این نهاد، در ثبت نام خود از امکانات دولتی استفاده کرده اند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در واکنش به این اتهامات گفته است که هرگاه شواهدی در این زمینه ها وجود داشته باشد، کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی مسئول رسیدگی به آن است.

اما مسئولان این بنیاد، از آنچه که تاخیر در آغاز به کار این کمیسیون می خوانند، به شدت انتقاد می کنند.

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (FEFA) همچنین می گوید که برای ثبت نام نامزدهای انتخابات، فرصتهای مساوی و یکسان به تمامی نامزدها داده نشده است و این مشکل هم در کابل و هم در ولایات مشاهده شده است.

'سوءاستفاده و تهدید'

جانداد اسپین غر، رئیس اجرایی بنیاد "فیفا" می گوید: " ناظران ما تقریبا صد مورد را اطلاع دادند که نامزدها با استفاده از امکانات دولتی، موترهای دولتی و محافظان دولتی، به محل ثبت نام آمده اند که این خود نشاندهنده سوءاستفاده از امکانات دولتی و عامه در این روند بوده است."

آقای اسپین غر افزود: "بیشترین افرادی که در این سوءاستفاده دخیل بوده اند، عمدتا وکلای شوراهای ولایتی و ولسوالها بوده اند و از جمله، خود رئیس جمهوری که برای بار دوم خود را نامزد می کند، در طی دو روز، به تاریخ شش برای دو ساعت نظر به آمادگیهای امنیتی که باید اتخاذ می شد، روند را اخلال کرد و به تاریخ هفت که عملا برای ثبت نام مراجعه کرد، برای بیش از پنج ساعت تمام راه های مواصلاتی به کمیسیون مسدود بود که دیگر نامزدها نتوانستند در این فرصت برای ثبت نام به کمیسیون مراجعه کنند."

او همچنین گفت که برخی از نامزدها از سوی "افراد قدرتمند محلی" تهدید شده اند تا به نفع نامزد دیگری از نامزدی خود انصراف دهند که به گفته آقای اسپین غر، حدود پانزده مورد از این گونه تهدیدها در نزد آنان ثبت شده است.

با این همه، "بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان" ابراز نگرانی می کند که کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی هنوز این شکایات را مورد بررسی قرار نداده است.

ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان روز جمعه این هفته به پایان رسید و کمیسیون انتخابات اعلام کرد که 44 نفر برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری و 3324 نفر برای شوراهای ولایتی ثبت نام کرده اند.

قرار است تا یک ماه دیگر، فهرست نهایی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان اعلام شود و ظرف این مدت، در نظر است تا اسناد این افراد و نیز شکایات احتمالی که در مورد آنان صورت می گیرد، مورد بررسی قرار گیرد.

مطالب مرتبط