روزنامه های کابل: سه شنبه ۲۲ ثور

ادامه نبرد ارتش پاکستان علیه ستیزه جویان طالبان در ایالت شمال غربی سرحد، از موضوعهای عمده مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه ویسا جنگ ارتش پاکستان با ستیزه جویان طالبان در سوات را "آزمایشی جدی" در برابر دولت این کشور دانسته است. به نظر روزنامه، ارتش پاکستان عملیات خود را در پاسخ به "مانورهای" اخیر گروه طالبان به راه انداخته است.

ویسا همچنین نوشته است که عملیات ارتش در سوات به شکل "تمام عیار" درآمده و در ضمن "بحران انسانی" را هم در آن جا به وجود آورده است.

نویسنده همچنین تاکید کرده است که دولت افغانستان باید در پی ورود احتمالی آوارگان پاکستانی به ولایت های جنوب شرقی افغانستان، تدابیری را برای جلوگیری از ورود ستیزه جویان طالبان به همراه آنان به این کشور روی دست گیرد.

روزنامه آرمان ملی هم در مطلب اصلی خود تاکید کرده است که نیروهای داخلی و خارجی در افغانستان باید مرزهای این کشور را برای جلوگیری از ورود طالبان پاکستانی به کشور تحت نظر بگیرند.

روزنامه هشدار داده است که در صورت جابجایی ستیزه جویان طالبان پاکستانی در کوهها و دره های افغانستان، به نیروی بیشتری نیاز است تا آنها از این کشور بیرون شوند.

آرمان ملی پیشبینی کرده است که ستیزه جویان طالبان در صورت شکست در برابر ارتش پاکستان، به سوی مرزهای افغانستان عقب نشینی خواهند کرد. اگرچه روزنامه به این باور است که ارتش پاکستان در این نبرد از "صداقت" کافی برای سرکوب طالبان کار نمی گیرد.

روزنامه دولتی انیس هم به این نظر است که موضع سازمان اطلاعات نظامی پاکستان، آی اس آی، علیرغم توافق دولت های آمریکا، پاکستان و افغانستان در قبال مبارزه با تروریسم مشخص نیست.

به نظر انیس، در گذشته هم توافقات اسلام آباد با جامعه جهانی به دلیل عدم همکاری این سازمان به موفقیت نرسیده است.

به نوشته این روزنامه دولتی، آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان در گفتگویی با تلویزیون ان بی سی گفته که آی اس آی خود با همکاری سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، در ایجاد گروه طالبان نقش داشته است.

اصلاح دیگر روزنامه دولتی به نقل ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا نوشته که پاکستان به "عصب مرکزی" گروه القاعده مبدل شده است.

اصلاح ابراز تاسف کرده که این ژنرال ارشد آمریکایی از یک سو اذعان می کند که مراکز آموزشی، حمایت فکری و مالی گروههای القاعده و طالبان در خاک پاکستان است، از سوی دیگر حملات هوایی در افغانستان را متوقف نکرده است.

به نظر روزنامه، نیروهای بین المللی باید بجای روستاهای افغانستان باید به مرکزهای اصلی "تروریست ها" در "آن سوی مرزهای این کشور" توجه کنند.

تلفات غیرنظامیان در افغانستان

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود نوشته است که تلفات غیرنظامیان در جنگ با شورشیان، آنها را برای رسیدن به اهداف شان کمک می کند.

به نظر روزنامه گاهی در ارائه آمار تلفات غیرنظامیان در افغانستان "مبالغه" می شود و این چیزی است که به باور نویسنده، طالبان از آن به خوبی بهره برداری می کنند.

نویسنده همچنین به این عقیده است که طالبان از "خانه های مسکونی" به عنوان سنگر کار می گیرند و "مردم" به گروگان می گیرند و تلاش می کنند "زمینه تلفات غیرنظامیان" را فراهم کنند.

روزنامه نخست نوشته است که طالبان برای رسیدن به دو هدف در محلات مسکونی سنگر می گیرند: "یا از حملات نظامیان خارجی و افغان در امان می مانند و یا اگر خسارتی دیدند، مردم نیز شامل آن می شود."

به نظر نخست "کوتاه ترین راه" برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان این است که آمریکایی ها حملات هوایی خود را به "حد اقل" کاهش دهند و نیروهای زمینی خود را با هماهنگی نیروهای افغان تقویت کنند.

نویسنده نخست به این باور است که تقویت نیروهای داخلی افغانستان توسط حامیان این کشور در آغاز مبارزه با شورشیان می توانست از تلفات غیرنظامیان جلوگیری کند.

نویسنده همچنین افزوده است که به نیروهای افغان باید نقش بیشتری در مبارزه داده می شد، به دلیل این که آنها نسبت به خارجی ها خوبتر می توانند با شورشیان مبارزه کنند.

روزنامه ماندگار با توجه به اظهار تاسف مقامهای آمریکا در باره تلفات غیرنظامیان در افغانستان نوشته، که آنها باید کاری می کردند که مجبور به ابراز تاسف نمی شدند.

به نوشته ماندگار، "یک بار اشتباه، دو بار اشتباه..."، اما تکرار آن به نظر نویسنده، بیانگر "بی برنامگی و بازخواستی" است. روزنامه انتقاد کرده که تا حال عاملان تلفات غیرنظامیان در هیچ مورد محاکمه نشده اند.

انتخابات افغانستان

روزنامه هشت صبح نگرانی های اخیر "بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان" در باره تخلفاتی در ثبت نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی/استانی را مهم دیده است.

این بنیاد روز گذشته در یک نشست خبری اعلام کرد که در مواردی برخی از نامزدان از "امکانات دولتی" استفاده و برخی هم تهدید شده اند. اما کمیسیون انتخابات صحت این ادعاها را رد کرده است.

هشت صبح نوشته است که وقوع این گونه تخلفات، برگزاری شفاف، آزاد و عادلانه انتخابات را از همین آغاز "به شدت زیر سوال" می برد.

مطالب مرتبط