' ۱۲۶ دانش آموز دختر در کاپیسا مسموم شدند'

دانش آموزان افغان، عکس از آرشیو
Image caption حدود شصت دانش آموز دیگر روز دوشنبه در پروان هم مسموم شدند

مقامات افغان می گویند حدود ۱۲۶ دختر دانش آموز در ولایت کاپیسا در شمال کابل، بر اثر تنفس هوای آلوده به مواد سمی مسموم شده اند.

عبدالوهاب، ولسوال/فرماندار منطقه کوهستان به بی بی سی گفت این دانش آموزان به بیمارستان منتقل شده و تحت درمان قرار گرفته اند. به گفته او، وضعیت سلامتی این دانش آموزان در حال حاضر خوب است و شماری از آنها بیمارستان را ترک کرده اند.

ولسوال کوهستان گفت هفت آموزگار این مدرسه نیز مسموم شده اند.

عبدالوهاب گفت مسمومیت این دانش آموزان کار "دشمنان وطن" است. او گفت: "ممکن است دشمنان وطن این کار را کرده باشند، برای این که دروازه مکتب (مدرسه) را ببندند. اما درهای مکاتب بسته نخواهد شد، دانش آموزان حاضرند به مکتب بیایند."

ولسوال کوهستان گفت "مواد مسموم کننده" در داخل محوطه مدرسه نوعی مواد سمی پاشیده شده بوده، ولی تا حال مشخص نشده که چه نوع موادی سبب مسمومیت دانش آموزان شده است."

عبدالوهاب گفت دانش آموزان پیش از ورود به کلاسهای درس مسموم شدند و برخی از آنان در داخل محوطه مدرسه بیهوش شدند.

مقامهای وزارت صحت/بهداشت می گویند یک گروه از پزشکان را به منطقه فرستاده اند تا در این مورد تحقیق کنند.

فرید احمد راید، رئیس روابط عمومی وزارت صحت می گوید در پی وقوع این حادثه و مسموم شدن حدود ۶۰ دانش آموز دیگر در ولایت همجوار کاپیسا، پروان، در روز دوشنبه، ۲1 ثور اقداماتی را برای پیشگیری از این نوع رویداد ها و درمان فوری مسموم شدگان در بیمارستانها رویدست گرفته خواهد شد.

مسمومیت دانش در پروان و کاپیسا نگرانی های اعضای مجلس شورای ملی افغانستان را هم برانگیخته است.

اعضای مجلس سنا مسمومیت دانش آموزان را محکوم کرده و خواستار تحقیقات جدی در این زمینه شده اند.

مطالب مرتبط