نیویورک تایمز:دلایل تغییر فرمانده آمریکایی در افغانستان

ژنرال مک کریستال
Image caption مک کریستال که فرماندهی نیروهای آمریکایی در افغانستان را به دست گرفته، دستگری صدام حسین و کشتن ابو مصعب الزرقاوی را در کار نامه خود دارد

روزنامه نیویورک تایمز در شماره روز دوازدهم مه مطلبی را چاپ کرده که در آن به چون و چرای برکناری جنرال دیوید مک کرنان فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان پرداخته است.

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا در مراسم معرفی جنرال استانلی مک کریستال، ضمن قدردانی از خدمات جنرال مک کرنان گفت که نبرد علیه طالبان در افغانستان نیازمند "فکر تازه" است.

ژنرال دیوید مک کرنان از ماه ژوئن سال گذشته میلادی، یعنی برای کمتر از یک سال، فرمانده نیروهای آمریکا در افغانستان بود. به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، تغییر در فرماندهی نیروهای آمریکایی بازتاب دهنده این باور است که جنگ در افغانستان بر ضد گروه طالبان بیش از پیش پیچیده تر می شود.

نیویورک تایمز به نقل از مقامات وزارت دفاع آمریکا نوشته است که جنرال مک کرنان، که سابقه ای درخور توجه به عنوان یک افسر نیروی زرهی دارد، در اصل به این دلیل برکنار شده که روش برخورد او با معضل طالبان بیش از حد متعارف و معمولی بود. جانشین او، جنرال دیوید استانلی مک کریستال، یک فرمانده سابق فرماندهی مشترک عملیاتهای ویژه است و قبلا به عنوان مسئول ستاد عملیات نظامی آمریکا در افغاسنتان در سالهای 2001 و 2002 خدمت کرده است.

او اخیرا فرمانده تمام عملیاتهای کماندویی در عراق بوده است.

به نوشته نیویورک تایمز، ژنرال مک کریستال و نیروهای تحت فرمانش امتیاز یافتن و دستگیری صدام حسین و کشتن ابو مصعب الزرقاوی، رهبر القاعده در عراق را دارند.

نیویورک تایمز، موفقیت ژنرال مک کریستال در استفاده موفق از اطلاعات استخباراتی و تاکتیکهای رزمی را برجسته کرده و نوشته که آموزش نظامی او در جنگ افزارهای غیرمتعارف بوده که در آن به حفاظت غیرنظامیان تاکید می شود و مقامات دفاعی آمریکا به این ترتیب او را بهترین انتخاب برای فرماندهی نیروهای آمریکایی در افغانستان می دانند.

نیو یورک تایمز همچنین نوشته است ژنرال مک کریستال با تنشهای عمیقی بر سر چگونگی مدیریت نیروهای ویژه آمریکایی در افغانستان روبرو خواهد شد. بسیاری از مقامات افغان تاکتیکهای خشن این نیروها در افغانستان را دلیل اشتباهات زیاد آمریکاییها و تلفات غیرنظامیان تلقی می کنند.

گذشته از اینها، به نظر روزنامه نیویورک تایمز، تغییر در فرماندهی نیروهای آمریکایی در افغانستان، نشاندهنده نفوذ جنرال دیوید پترئوس، فرمانده کل نیروهای آمریکایی در آسیای مرکزی و خاورمیانه نیز هست.

جنرال پترئوس زمانی تحت فرماندهی ژنرال مک کرنان در عراق خدمت می کرد اما به سرعت از نظر رتبه نظامی از او جلو زد.

نیویورک تایمز به نقل از مقامات دفاعی آمریکا نوشته است بعد از آن که ژنرال پترئوس به فرماندهی نیروهای آمریکایی در منطقه و از جمله افغانستان رسید، روابط مناسبی بین او و جنرال مک کرنان ایجاد نشد.

مقامات پنتاگون، می گویند ظاهرا این اولین بار بعد از جنگ کره است که یک ژنرال آمریکایی در صحنه جنگ از مقامش برکنار می شود.

مطالب مرتبط