سازمان ملل خواستار بازخواست از عاملان کشتار غیرنظامیان افغان شد

تظاهرات علیه کشتار فراه
Image caption در اعتراض به حادثه فراه تظاهراتی در افغانستان برگزار شده است

سازمان ملل متحد در واکنش به حملات هفته اخیر در غرب افغانستان که منجر به کشته شدن غیرنظامیان شد، خواستار پاسخدهی عاملان این کشتار شده است.

یک سخنگوی این سازمان در کابل همچنین تاکید کرد که در عملیات های نظامی، مصونیت افراد غیرنظامی باید در اولویت قرار داشته باشد.

سازمان ملل متحد همزمان از تحقیقات نیروهای آمریکایی در مورد چگونگی وارد آمدن تلفات به غیرنظامیان در ولایت فراه استقبال کرده است.

حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان، تعداد تلفات غیرنظامیان را در ولایت فراه، صد و بیست و پنج تا صد و سی نفر خواند، در حالی که مردم محل تعداد این تلفات را بیش از صد و شصت تن اعلام کردند.

نیروهای آمریکایی در افغانستان می گویند تحقیقات ابتدایی آنان نشان می دهد که "شماری غیرنظامی" در این عملیات کشته شده اند اما به گفته این نظامیان، شورشیان مسلح نیز احتمالا مسئول بخشی از این کشتار هستند.

'بازخواست'

علیم صدیق، یک سخنگوی سازمان ملل متحد در کابل گفت: "با آنکه ارقام کشته شدگان (در فراه) دقیقا معلوم نیست، اما روشن است که تعداد قابل ملاحظه ای از غیرنظامیان جان خود را از دست داده اند."

او گفت: "هر کسی که مسئول کشته شدن این غیرنظامیان بوده است، باید مورد بازخواست قرار گیرد."

سازمان ملل متحد می گوید دو سوم از جمع 828 غیرنظامی که در جریان جنگ های سال 2008 در عملیات نظامی نیروهای خارجی در افغانستان کشته شدند جان خود را در حملات هوایی اشتباه از دست دادند.

Image caption به خاک سپاری قربانیان حملات فراه

با این حال، شورشیان مسلح در افغانستان نیز مسئول کشتار پنجاه و پنج درصد از غیرنظامیان در افغانستان در سال گذشته شناخته شده اند.

در سال 2008، در مجموع 2118 غیرنظامی در خشونتهای افغانستان کشته شدند.

علیم صدیق می گوید: "با آنکه سازمان ملل متحد در موقعیتی قرار ندارد که بتواند در مورد تاکتیک های نظامی مشورت دهد، اما واضحا بیان کرده ایم که در برنامه ریزی و اجرای عملیات نظامی، مصونیت غیرنظامیان باید در اولویت قرار بگیرد."

آقای صدیق همچنین گفت که انتظار دارد بررسی ادعاها در مورد استفاده از فسفر سفید در عملیات ولایت فراه بخش مهمی از تحقیقاتی باشد که نیروهای آمریکایی و دولت افغانستان در دست انجام دارند.

پیش از این برخی از رسانه ها از احتمال استفاده از این ماده توسط نیروهای آمریکایی در ولسوالی بالابلوک گزارش داده بودند.

نیروهای آمریکایی استفاده از فسفر سفید در افغانستان را به شدت رد کرده اند و یک سخنگوی ارتش آمریکا در افغانستان گفته است: "نیروهای ائتلاف در هیچ نوع سلاح ضد نفر، فسفر سفید به کار نمی برند."

مطالب مرتبط