'شش کشته' در حمله به مراکز دولتی در خوست

نقشه خوست

گروهی از افراد مسلح، چندین ساختمان دولتی را در شهر خوست، در شرق افغانستان به طور همزمان مورد حمله قرار داده اند.

گزارشها حاکی است که دهها مرد مسلح به ساختمانهای فرماندهی پلیس، ولایت/استانداری و شهرداری خوست یورش برده و دست به تیراندازی زده اند.

رئیس صحت خوست گفت که تا حالا حداقل شش جسد و سیزده زخمی به بیمارستانهای این شهر منتقل شده اند.

به گفته امیرپاچا منگل، رئیس صحت خوست، چهار نفر از کشته شدگان و دو تن از زخمی های این حادثه افراد نظامی و بقیه شهروندان غیرنظامی افغان هستند.

خبرنگار بی بی سی در محل می گوید، درگیری مسلحانه میان افراد مهاجم و نیروهای امنیتی دو ساعت ادامه داشته و به علاوه صدای تیراندازی، دست کم دو انفجار سنگین نیز در محل درگیری شنیده شده است.

یک سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان نیز گفت که حداقل دو حمله انتحاری در داخل ساختمانهای ولایت و شهرداری خوست صورت گرفته است.

این سخنگو همچنین گفت که نیروهای امنیتی سه تن از مهاجمان را قبل از آنکه حمله انتحاری انجام دهند، به قتل رسانده اند. هنوز مسئولان امنیتی در مورد تعداد دقیق قربانیان این حملات جزییاتی ارایه نکرده اند.

شاهدان عینی می گویند، هلیکوپترهای نظامی بر فراز منطقه به پرواز درآمده و مغازه ها در بخش هایی از شهر خوست بسته شده و رفت و آمد مردم کم شده است.

یک سخنگوی طالبان در تماس با برخی از خبرنگاران مسئولیت حمله به مراکز دولتی در خوست را به عهده گرفت.

ولایت/ استان خوست در شرق افغانستان و در مرز با پاکستان قرار دارد، پیش از این و به دنبال شدت گرفتن جنگ در شمال پاکستان، شماری از رسانه ها به دولت افغانستان هشدار دادند که ممکن است شدت حملات ارتش پاکستان در دره سوات سبب شود که طالبان به افغانستان سرازیر شده و دست به حملات تلافی جویانه بزنند.

پیش از این نیز گروه های مسلح مخالف دولت دست به چنین حملاتی زده بودند، حدود سه ماه قبل ساختمان وزارت عدلیه/ داد گستری، وزارت آموزش و پرورش و یک پاسگاه پلیس به طور همزمان در کابل هدف حمله افراد مسلح قرار گرفتند.

مطالب مرتبط