نشریات کابل: پنجشنبه، ۲۴ ثور

تلاش حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان به پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، سم پاشی در بعضی مکاتب دخترانه در شمال کابل و تلاش برای قانونمند کردن حضور نیروهای خارجی در افغانستان، از مسایل بازتاب یافته در نشریات چاپ امروز کابل است.

روزنامه ماندگار در مطلبی زیر عنوان "کرزی در مهمانی بدرود" می نویسد، نشست سه جانبه کشورهای افغانستان، پاکستان و آمریکا که در واشنگتن برگزار شد، برای رییس جمهور کرزی حاوی پیام خوشنود کننده ای نبوده است.

روزنامه ماندگار می نویسد، با وجود اینکه دولت افغانستان تلاش کرد از این نشست بهره برداری های سیاسی در آستانه انتخابات به نفع رییس جمهور کرزی به عمل آورد، ولی به نوشته روزنامه، گفته می شود در این نشست باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا به شکلی به همتای افغانی خود "خدا حافظ" گفته است.

روزنامه افغانستان اجلاس نمایندگان اقتصادی سی کشور جهان در اسلام آباد را، فرصتی برای مانوردهی حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان عنوان کرده و نوشته، رییس جمهور کرزی توانست با اظهارات بلند پروازانه ای، توجه مطبوعات و رسانه ها را به خود جلب کند.

به نوشته این روزنامه، رییس جمهور کرزی در این اجلاس از برنامه های اقتصادی صحبت کرد که به نوشته روزنامه، دلچسپی کشورهای منطقه را به خود جلب کرده است.

در همین حال، روزنامه افغانستان به این باور است که رییس جمهور کرزی بحث های سیاسی را نیز در حاشیه این کنفرانس با مقامات پاکستان با هدف تثبیت موقعیت خود مطرح کرده است.

روزنامه سروش ملت، سم پاشی مکاتب دخترانه در ولایات کاپیسا و پروان را "فاجعه ای دیگر" خوانده و خواهان محاکمه عاملان این عمل شده است.

به نوشته این روزنامه، تروریست ها از تمام امکانات و فرصت ها برای ضربه زدن به حاکمیت ملی در افغانستان استفاده می کنند.

سروش ملت علت وقوع اینگونه حوادث را در مبارزه "نادرست" نیروهای بین المللی و افغان علیه تروریسم می داند.

هدف نویسنده از عنوان چنین مطلبی، این است که تروریسم ابعاد مختلف دارد و دولت افغانستان در برنامه ریزی برای نابودی این پدیده، باید به سایر جوانب هم توجه جدی کند.

روزنامه هشت صبح از اعلام وزارت عدلیه (دادگستری) افغانستان برای "قانونمند کردن" حضور نیروهای خارجی در افغانستان، استقبال کرده و نوشته به این صورت، احتمال آن می رود که نیروهای خارجی از عملیات های خودسر در این کشور جلوگیری کنند.

نویسنده هشت صبح به این باور است که قانونمند کردن حضور نیروهای خارجی در افغانستان، این فرصت را به دولت می دهد تا با دست باز خواهان مسئولیت پذیری این نیروها در برابر عملکردهایشان در افغانستان شود.

مطالب مرتبط