کمک الازهر به مقابله با افراط گرایی در افغانستان

الازهر - کابل
Image caption الازهر - کابل

دولت افغانستان برای مقابله با افراط گرایی از دانشگاه الازهر کمک خواسته است.

گسترش افراط گرایی در منطقه سبب شده تا مقامهای افغان از دانشگاه الازهر، یکی از بزرگترین دانشگاههای علوم اسلامی در جهان، برای مهار این پدیده کمک بخواهد تا با تحول آموزش علوم دینی، بتواند افراط گرایی را از میان بردارد و مانع از گسترش آن شود.

دانشگاه الازهر مصر به تازگی شعبه ای در کابل تاسیس کرده تا جوانان و نوجوانان افغان را به شیوه نوینی با علوم اسلامی آشنا کند.

نزدیک به چهل استاد مصری در این مرکز آموزشی مشغول تدریس هستند.

دولت افغانستان همواره از این نگران بوده است که جوانان افغان به دلیل نبودن امکانات لازم برای ادامه آموزش اسلامی در داخل کشور، راهی کشورهای همسایه از جمله پاکستان شوند که گفته می شود برخی از مدارس دینی آن محل فعالیت تندروهای اسلامگرا بوده است.

وزارت معارف افغانستان در سالهای اخیر طرحی را برای گسترش آموزش اسلامی در داخل این کشور به اجرا درآورده که بر اساس آن، مدارس جدید اسلامی با ظرفیت بیشتری در نقاط مختلف افغانستان ایجاد می شود.

'علوم دینی و مفاهیم مدرن'

دانش آموزان در مرکز آموزشی دانشگاه الازهر مصر در کابل، در کنار فراگیری علوم دینی، مضامین درسی مدارس دولتی را نیز می آموزند.

انتظار می رود این جوانان و نوجوانان نسل جدید دانش آموختگان علوم دینی را در افغانستان تشکیل دهند که دولت افغانستان امیدوار است با تفاسیر تندروانه از اسلام فاصله داشته باشند.

Image caption شیخ طاها: دانش آموزان علاوه بر علوم دینی با مفاهیم مدرن نیز آشنا می شوند

شیخ طاها محمود محمد درویش، رییس شعبه دانشگاه الازهر در کابل می گوید: "آموزش در اینجا برخلاف دیگر مدارس دینی شاگردمحور است. وقتی استاد موضوعی را در کلاس مطرح می کند، تمامی شاگردان در بحث شرکت می کنند."

او می افزاید: "آنها (دانش آموزان) در کنار فرا گرفتن فقه، تفسیر و حدیث، با ریاضیات، کیمیا و فیزیک نیز آشنا می شوند. دانش آموزان اینجا علاوه بر علوم دینی، با مفاهیم دانش امروزی نیز آشنا می شوند."

این مدرسه مدل کوچکی از دانشگاه الازهر مصر است و دانش آموزان باید تمامی مضامین را به زبان عربی بیاموزند.

در مدارس سنتی دینی از میز و صندلی و تخته خبری نیست، آموزش به صورت شفاهی است و شاگردان دور تا دور اتاق بر روی زمین می نشینند، اما در کلاس های مرکز آموزشی الازهر، برای دانش آموزان میز و صندلی تهیه شده و استاد با استفاده از تخته به دانش آموزان درس می دهد.

سرمایه گذاری بیشتر

در حال حاضر سالانه صدها جوان افغان به منظور فراگیری علوم اسلامی عازم کشورهای دیگر از جمله ایران و پاکستان می شوند.

Image caption دانش آموزان الازهر در کابل

محمد آصف ننگ، سخنگوی وزارت معارف افغانستان می گوید: "آموزش علوم دینی باید به گونه ای باشد که قوت تحقیق و استنباط را در دانش آموزان ایجاد کند. درحالیکه در مدارس سنتی دینی آموزش به گونه ای است که قوت تحقیق و استنباط را از شاگردان می گیرد."

او می افزاید: "این امر در بسیاری مواقع سبب می شود که به دلیل نبود یک دید وسیع شماری از شاگردان مدارس علوم دینی به روشهای افراطی و انتقام گیرانه متوسل شوند."

مقامهای افغان در نظر دارند پس از این سرمایه گذاری بیشتری در زمینه آموزش علوم دینی به جوانان افغان انجام دهند.

شروع به کار اولین شعبه دانشگاه الازهر در کابل اقدامی مهم در این زمینه است و دولت در نظر دارد شمار مدارس دینی مدرن را در طی سالهای آینده افزایش دهد.

در حال حاضر زمینه آموزش بیش از ۲۰۰ پسر در مرکز الازهر در کابل فراهم شده اما قرار است به زودی کلاسهای جداگانه ای برای دختران افغان نیز ایجاد شود.

مطالب مرتبط