'۲۲ شورشی افغان و سه سرباز ناتو' کشته شدند

طالبان، آرشیو
Image caption ستیزه جویان طالبان اخیراً به حملات خود در مناطق مختلف افغانستان افزوده اند

بر اساس تازه ترین گزارشها، ۲۲ شورشی و از جمله هفت فرمانده آنان، سه سرباز ناتو و یک زندانی در جنوب و شرق افغانستان کشته شده اند.

مقامهای محلی در ولایت هلمند، در جنوب افغانستان می گویند جنگنده های نیروهای بین المللی مواضع شورشیان را در ولسوالی/فرمانداری ناوه هدف بمباران قرار دادند.

داوود احمدی، سخنگوی ولایت هلمند به بی بی سی گفت که در این بمباران ۲۲ شورشی، از جمله هفت "فرمانده عمده طالبان" کشته شدند.

سخنگوی والی هلمند گفت که مواضع ستیزه جویان طالبان زمانی مورد حمله قرار گرفت که آنان قصد داشتند یک پاسگاه پلیس را در منطقه "عینک" ولسوالی ناوه مورد حمله مسلحانه قرار دهند.

Image caption هلمند از مناطق ناآرام در جنوب افغانستان است

اما طالبان می گویند در این عملیات به افراد آنان آسیبی نرسیده و تنها چهار غیرنظامی کشته شدند. مقامهای محلی این ادعا را رد کرده اند.

یک سخنگوی طالبان همچنین مدعی است که ستیزه جویان این گروه در یک درگیری دیگر در روستای "باباجی" ولایت هلمند تلفاتی به نیروهای خارجی و افغان وارد کرده اند.

دفتر مطبوعاتی ناتو در هلمند این ادعای سخنگوی طالبان را رد کرده است.

از سوی دیگر سازمان ناتو در خبرنامه ای گفته است که دو سرباز این سازمان در شرق افغانستان کشته شده اند.

در این خبرنامه آمده است که این سربازان در اثر "تیراندازی مستقیم" جان خود را از دست دادند. اما در این خبرنامه مشخص نشده است که چه فرد یا افرادی عامل این تیراندازی بوده اند.

ناتو در این خبرنامه خود محل دقیق این حادثه، ملیت و هویت این سربازان را مشخص نکرده است.

همچنین یک خبرنامه دیگر نیروهای ناتو در افغانستان حاکی است که یک سرباز این نیروها در پی انفجار یک مین جاسازی شده در جنوب افغانستان کشته شده است.

Image caption در حال حاضر سازمان ناتو در افغانستان بیش از پنجاه و هشت هزار سرباز دارد

اگر چه در این خبرنامه محل دقیق این انفجار، ملیت و همچنین هویت این سرباز مشخص نشده، اما یک سخنگوی ناتو در ولایت هلمند گفته که یک سرباز بریتانیایی این سازمان در این ولایت کشته شده است.

بر اساس این اعلامیه، که تازه منتشر شده، این حادثه روز گذشته، ۲۵ ثور/اردیبهشت، روی داده است.

بر اساس یک خبر دیگر، در پی درگیری که پس از یورش افراد وابسته به طالبان به زندان ولایت شرقی لغمان روی داد، یک زندانی کشته و یک زندانی دیگر فرار کرده است.

سید احمد صافی، سخنگوی والی لغمان به بی بی سی گفت که شماری از افراد مسلح وابسته به گروه طالبان نیمه شب گذشته به زندان این ولایت یورش بردند.

به گفته او، در درگیری که میان ماموران پلیس و مهاجمان روی داد، سه فرد مهاجم زخمی شدند. سخنگوی والی لغمان گفت که یکی از این زخمیان از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

Image caption شماری از افراد طالبان در زندان ولایت لغمان زندانی هستند

او همچنین گفت که یک زندانی وابسته به گروه طالبان که قصد فرار داشت، به ضرب گلوله از سوی نیروهای امنیتی کشته شد. آقای صافی گفت که این زندانی به اتهام بمبگذاری زندانی شده بود.

آقای صافی می گوید یک زندانی دیگر، که به اتهام "قتل" در زندان بسر می برد، موفق به فرار شد.

سخنگوی ولایت لغمان می گوید مهاجمان قصد داشتند زندانیان وابسته به گروه طالبان را از زندان خارج کنند. اما به گفته او، این حمله با مقاومت نیم ساعته نیروهای ارتش و پلیس به عقب زده شد.

مطالب مرتبط