'۲۵۰۰' سرباز جدید آمریکایی وارد قندهار شدند

نیروهای آمریکایی در افغانستان، آرشیو
Image caption در حال حاضر بیش از چهل هزار سرباز آمریکایی در افغانستان مستقرند

یک گروه ۲۵۰۰ نفری سربازان تازه نفس ارتش آمریکا وارد جنوب افغانستان شده و در حال جابجایی در ولایت آشوب زده قندهار است.

این سربازان عصر روز جمعه، ۲۵ ثور/اردیبهشت با ۲۰ هواپیما به فرودگاه قندهار فرود آمدند و توریالی ویسا، والی قندهار می گوید آنان اکنون در حال جابجایی در مناطق مختلف این ولایت هستند.

آقای ویسا در گفتگویی با بی بی سی گفت که این سربازان بر اساس استراتژی جدید آمریکا وارد افغانستان شده اند.

پیش از این باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفته بود که ۲۱ هزار سرباز جدید آمریکایی برای مبارزه با شورشیان و تامین امنیت افغانستان وارد این کشور خواهند شد.

پیش از این حدود ۳۷۰۰ سرباز تازه نفس دیگر آمریکایی هم وارد افغانستان شده بودند و آنان عمدتاً در ولایت های وردک، لوگر و کنر مستقر شده بودند.

والی قندهار گفت نیروهایی که به تازگی وارد قندهار شده اند، بیشتر در مناطق غربی و شمالی این ولایت مستقر می شوند- مناطقی که با ولایت ناآرام هلمند همجوار است.

آقای ویسا همچنین گفت این نیروها در جریان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی برای تامین امنیت بیش از ۲۷۰ مرکز رای گیری در ولایت قندهار کمک خواهند کرد.

Image caption قندهار از مناطق ناامن جنوب افغانستان است

والی قندهار می گوید آنان همچنین در کنار ماموریت امنیتی و مبارزه با شورشیان، در اجرای برنامه های اقتصادی و عمرانی هم کمک خواهند کرد.

آقای ویسا می گوید کمکهای نظامی به تنهایی نمی تواند مشکلات را در منطقه حل کند. به گفته او، اجرای طرحهای عمرانی و ایجاد شغل برای بیکاران هم می تواند از دیگر راه حل های مشکلات امنیتی باشد.

والی قندهار بر تامین امنیت مرزهای این ولایت با پاکستان نیز تاکید کرد. او گفت که باید از رفت و آمد شورشیان در مرز و انتقال امکانات از سوی آنان جلوگیری شود.

نیروهای تازه نفس آمریکایی در حالی وارد قندهار می شوند که به گفته آقای ویسا پیش از این شمار زیادی از نیروهای آمریکایی، بریتانیایی، فرانسوی، هلندی، استرالیایی و دانمارکی نیز در چارچوب نیروهای ائتلاف تحت فرمان آمریکا و سازمان ناتو در این ولایت مستقر شده بودند.

در حال حاضر بیش از ۷۰ هزار سرباز خارجی در افغانستان حضور دارند و بیشتر آنان در مناطق جنوبی و شرقی افغانستان سرگرم نبرد با شورشیان هستند.

مطالب مرتبط