خدمات تلفنی در افغانستان 'گسترش یافته است'

استفاده از تلفن در افغانستان
Image caption استفاده از تلفن در افغانستان

افغانستان همزمان با تجلیل از روز جهانی ارتباطات اعلام کرده که بیش از ده میلیون نفر در این کشور به خدمات تلفن دسترسی دارند.

این آمار، بیست درصد افزایش را نسبت به سال گذشته نشان می دهد.

وزارت مخابرات افغانستان می گوید بیش از یک میلیارد دلار در ظرف هفت سال گذشته در بخش مخابرات سرمایه گذاری شده و دسترسی افغانها را به وسایل ارتباط همگانی افزایش داده است.

امیرزی سنگین، وزیر مخابرات افغانستان گفت که بیش از هشتاد درصد این کشور تحت پوشش مخابراتی قرار دارد و در نظر است تا سه سال دیگر، سراسر افغانستان تحت این پوشش قرار گیرد.

پیش از این، وزارت مخابرات افغانستان گفته بود که تنها حدود پنج صد هزار نفر در افغانستان به اینترنت دسترسی دارند؛ اما حالا به گفته مقامات این وزارت، با تطبیق پروژه فیبر نوری که کار آن در برخی از مناطق افغانستان تمام شده، افراد بیشتری به اینترنت نیز دسترسی خواهند یافت.

در این میان مردم می گویند تلفن همراه، تغییرات زیادی را در زندگی آنان رونما کرده است. اما در عین حال مردم، از آنچه که کیفیت بد خدمات مخابراتی می خوانند، شکایت دارند.

در حال حاضر در افغانستان پنج شرکت تلفنی و بیش از ده شرکت ارایه خدمات اینترنتی وجود دارد.

اگرچه ارائه خدمات مخابراتی در افغانستان ظرف هشت سال گذشته پیشرفت چشمگیری داشته، اما مشکلات امنیتی بر فعالیت این بخش نیز هر از گاهی سایه افکنده است.

سال گذشته گروه طالبان در برخی مناطق افغانستان به شرکت های مخابراتی هشدار داد که فعالیت های شبانه خود را متوقف کنند. دلیل طرح ممنوعیت فعالیت شبانه تلفن های همراه در این مناطق از سوی طالبان این بود که ممکن است از این تلفن ها علیه آنها استفاده شود.

مطالب مرتبط